Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym w Szwecji?

W Szwecji panuje inny klimat niż w Polsce. Mimo, że jest zdecydowanie zimniej, wiele osób decyduje się na spędzenie urlopu w tym kraju. Piękne miasta z zabytkami architektonicznymi, wiele parków naturalnych z cudownymi krajobrazami czy możliwość zobaczenia na własne oczy zorzy polarnej, to tylko kilka z wielu powodów przemawiających za taką wycieczką. Szwecja uznawana jest za jeden z droższych krajów. Co za tym idzie, zarobki są również wysokie i zachęcające do wybrania tego kraju, jeśli chce się pracować za granicą. Szwecja należy do Unii Europejskiej. Polacy mogą więc bez większych przeszkód podróżować po tym kraju i w nim pracować. Między naszymi krajami odbywa się również handel transportem drogowym, co sprawia, że wielu pracowników firm transportowych przejeżdża przez Szwecję.

Wybierając podróż własnym samochodem i poruszając się nim po Szwecji należy się liczyć z ryzykiem wzięcia udziału w wypadku lub kolizji drogowej. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Zasady poruszania się samochodem na szwedzkich drogach

Każda osoba jadąca własnym samochodem do Szwecji, czy to prywatnie czy służbowo powinna zapoznać się z podstawami zasadami panującymi na szwedzkich drogach.

  • Niewiele osób wie, że za przekroczenie prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu można otrzymać bardzo wysoki mandat lub nawet zostać pozbawionym wolności.
  • Mimo bardzo dobrego stanu dróg, ograniczenia prędkości w Szwecji są bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Po mieście można jeździć z prędkością maksymalnie 50-70 km/h, poza obszarem zabudowanym 70-100 km/h. Na autostradach czy drogach ekspresowych tylko 90-120 km/h. Prędkość zależy nie tylko od rodzaju drogi ale również od warunków atmosferycznych. Trzeba więc zwracać uwagę na oznaczenia na drogach.
  • Szwecji panuje bezwzględny nakaz włączania świateł do jazdy oraz zapinania pasów.
  • Polskie ubezpieczenie OC jest ważne na terenie Szwecji, nie trzeba więc wyrabiać zielonej karty. Jednakże zawsze wsiadając do samochodu trzeba mieć ze sobą dowód ważnego ubezpieczenia OC.
  • Ze względu na dużo kradzieży samochodów oraz włamań do samochodów w celu kradzieży wyposażenia warto pomyśleć o ubezpieczeniu AC.

Jadąc do Szwecji sami przestrzegajmy tamtejszych zasad. Pomoże to uchronić się przez spowodowaniem kolizji ale również przed poniesieniem obrażeń w razie wypadku z winy szwedzkiego kierowcy. Obywatele Szwecji znani są z ostrożnej jazdy, ale niestety drobny błąd czy chwila nieuwagi może doprowadzić do błędu prowadzącego do wypadku lub kolizji. Warto więc dowiedzieć się, co należy się poszkodowanemu w zdarzeniu komunikacyjnym w Szwecji.

Jak zachować się po wypadku komunikacyjnym w Szwecji?

Ciężar udowodnienia winy sprawcy leży po stronie poszkodowanego. Dlatego też osoba poszkodowana musi zebrać dowody na to, że to inny kierowca spowodował wypadek lub kolizję. Oprócz tego należy udowodnić ewentualny uszczerbek na zdrowiu i poniesione straty materialne.

Po zdarzeniu drogowym należy wezwać policję oraz pogotowie, jeśli któryś z uczestników doznał obrażeń fizycznych. Poszkodowany powinien pozyskać notatkę policyjną potwierdzającą winę szwedzkiego kierowcy. Oprócz tego przydatne będą zdjęcia z miejsca zdarzenia oraz zdjęcia uszkodzeń samochodu. Jeśli na miejscu byli świadkowie – można zebrać ich oświadczenia i dane kontaktowe.

Oprócz samej szkody na pojeździe można ubiegać się o odszkodowanie za szkodę na zdrowiu. W tej sytuacji należy zgromadzić pełną dokumentację medyczną oraz dowody poniesionych na leczenie kosztów.

Przeczytaj więcej o uzyskaniu odszkodowania za wypadki za granicą.

Czy szkodę można zgłosić w Polsce?

Jeśli obywatel polski zostanie poszkodowany w zdarzeniu komunikacyjnym na terenie Szwecji a sprawcą będzie osoba prowadząca samochód ubezpieczony w Szwecji, to poszkodowany może zlikwidować szkodę przedsądowo w Polsce. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) można zweryfikować, który polski ubezpieczyciel jest korespondentem do spraw roszczeń szwedzkiego ubezpieczyciela. Poszkodowany może zgłosić szkodę na pojeździe oraz osobową do tego korespondenta. Jest to dobra opcja jeśli poszkodowany po zdarzeniu razem z pojazdem wrócił do Polski i wygodniej mu jest zgłosić szkodę w Polsce. Dodatkowym plusem jest brak bariery językowej i likwidacja szkody w języku polskim.

Niestety likwidacja szkody powstałej w Szwecji w Polsce ma sporo minusów. Po pierwsze, ubezpieczyciel wydaje decyzję aż do 3 miesięcy od zgłoszenia szkody. Po drugie jeśli odszkodowanie zostanie zaniżone, to na odpowiedź na odwołanie czy na propozycję ugodową trwa długo. Niestety polski korespondent musi każdą decyzję czy wypłatę konsultować ze szwedzkim ubezpieczycielem, co znacznie wydłuża czas likwidacji szkody. Po trzecie, w razie dalszych problemów i zaniżonego odszkodowania, nie ma możliwości wejść na drogę sądową w Polsce i pozwać korespondenta. Poszkodowany powinien pozwać bezpośrednio Szwedzkiego ubezpieczyciela na terenie Szwecji.

W związku z powyższym, na likwidację szkody w przez polskiego korespondenta warto się zdecydować jedynie w przypadku niewielkich szkód na pojeździe czy niewielkich szkód osobowych. Przy poważniejszych sprawach uzyskanie odszkodowania w Szwecji będzie szybsze, łatwiejsze i daje szansę na większą kwotę świadczenia.

Likwidacja szkody komunikacyjnej w Szwecji

Każdy kraj charakteryzuje się innymi przepisami prawa oraz inną procedurą likwidacji szkody komunikacyjnej. Złożoność tego procesu w Szwecji oraz bariera językowa sprawiają, że najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z pomocy szwedzkiego adwokata. Poszkodowany dzięki temu ma pewność, że sprawa zostanie poprowadzona profesjonalnie a odszkodowanie będzie możliwie jak najwyższe. Chcąc uniknąć bariery językowej w kontakcie z adwokatem, można skorzystać z pomocy polskiej kancelarii, która współpracuje ze szwedzką kancelarią. Dzięki temu cały proces uzyskania odszkodowania przebiegnie w Szwecji ale poszkodowany uzyska wszystkie informacje w języku polskim. Roszczenie do ubezpieczyciela OC należy zgłosić do 3 lat od momentu wystąpienia szkody.

W większości przypadków kancelarie odszkodowawcze nie pobierają opłat wstępnych, a prowizje od uzyskanego odszkodowania. Wysokie koszty oraz skomplikowane procedury postępowania sądowego w Szwecji sprawiają, że większość spraw odszkodowawczych kończy się na etapie przedsądowym przyjęciem decyzji ubezpieczyciela lub ugodą. Jednakże jeśli taka konieczność wystąpi, to kancelaria szwedzka na miejscu poprowadzi sprawę.

Sprawdź też możliwości uzyskana odszkodowania w Belgii i Holandii.