Odszkodowanie za
wypadek przy
pracy?

Bezpłatna analiza
ekspertów Fundacji

  Wyślij zgłoszenie


  Skontaktujemy się z Tobą w 24 godziny.

  Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji?

  Niezależne doradztwo pro bono

  Fundacja LexHelper nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi działania w celu realizacji celu popularyzacji wiedzy i informacji prawnej

  Analiza dokumentacji

  Ekspert prawny Fundacji analizuje dokumentację i przedstawia możliwości rozwiązania problemu prawnego w oparciu o przepisy prawa

  Doradztwo

  Doradzamy jak sprawnie rozwiązać problem prawny, pomagamy w finansowaniu procesu i organizujemy pomoc prawną


  Wypadek przy pracy a prawa pracownika

  Pracownicy, którzy ulegli wypadkom nie z własnej winy mogą walczyć o odszkodowanie z ZUS oraz zadośćuczynienie od pracodawcy. W takim przypadku warto pamiętać czym jest wypadek przy pracy. Definiowany jest jako zdarzenie nagłe, spowodowane przyczyną zewnętrzną oraz związane z wykonywaniem czynności związanych z pracą. Jeżeli w wypadku przy pracy doznałeś obrażeń, możesz mieć prawo walczyć o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

  Kiedy starać się o odszkodowanie po wypadku w pracy?

  Jeżeli protokół powypadkowy lub karta wypadku stwierdzi przyczynę zewnętrzną, a zaraz odpowiedzialność za wypadek będzie spoczywała na pracodawcy lub współpracowniku, poszkodowany może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

  Zadośćuczynienie od pracodawcy

  Odszkodowania od pracodawcy lub od jego ubezpieczyciela mają charakter dodatkowy i można o nie wystąpić dopiero po zakończeniu postępowania odszkodowawczego w ZUS.

  Czy można starać się o odszkodowanie za pracę “na czarno”?

  Tak, jeżeli pracownik wykaże, iż faktycznie wykonywał powierzone czynności, będzie posiadał świadków zdarzenia, odpowiednią dokumentację medyczną. W takich przypadkach również konsultujemy poszkodowanych.

  Dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczeń po wypadku

  • karta wypadku lub protokół powypadkowy;
  • oświadczenia świadków;
  • umowa o pracę lub zlecenie;
  • dokumentacja medyczna potwierdzająca doznane szkody przez pracownika (np. historia choroby, wypisy ze szpitali);
  • zwolnienia lekarskie ZUS ZLA (L4).

  Jeżeli nie wiesz czy przysługuje Ci prawo do odszkodowania, skonsultuj wypadek z Fundacją LexHelper.


  Opinie poszkodowanych w wypadkach przy pracy o pomocy Fundacji

  • Pracowałem na wysokości na czarno. Pracodawca długo zwlekał z umową, choć wiem że mi się należała. Spadłem z wysokości – drabina na której stałem była zniszczona i zużyta. Protokół powypadkowy stwierdzał winę pracodawcy. Fundacja pomogła mi walczyć o swoje prawa.

   Michał – Rzeszów Upadek z drabiny w pracy
  • Fundacja pomogła mi skonsultować mój protokół powypadkowy. Pracodawca błędnie go wystawił. Po poprawkach prawników Fundacji wiem, że dostanę odszkodowanie.

   Jacek – Lublin Amputacja ręki w fabryce
  • Pracowałem na linii produkcyjnej. W trakcie pracy maszyna wciągnęła mi rękawicę, ostatecznie obcinając całą lewą dłoń. Zadzwoniłem do Fundacji po pomoc i ją uzyskałem.

   Henryk – Łask Wypadek na budowie