Wypadek w rolnictwie

Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie?

Bezpłatna analiza
ekspertów Fundacji

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji?

Niezależne doradztwo pro bono

Fundacja LexHelper nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi działania w celu realizacji celu popularyzacji wiedzy i informacji prawnej

Analiza dokumentacji

Ekspert prawny Fundacji analizuje dokumentację i przedstawia możliwości rozwiązania problemu prawnego w oparciu o przepisy prawa

Doradztwo

Doradzamy jak sprawnie rozwiązać problem prawny, pomagamy w finansowaniu procesu i organizujemy pomoc prawną

Wypadki w rolnictwie

Wypadki przy pracy w rolnictwie, a także szkody w uprawach i na budynkach rolniczych zdarzają się każdego roku. Poszkodowani rolnicy, pracownicy rolni w takich sytuacjach mogą mieć prawo do odszkodowania z polisy OC rolnika lub ubezpieczenia nieruchomości rolnych.

Ubezpieczenie OC rolnika i nieruchomości rolniczych

Właściciele gospodarstw rolnych mają obowiązek wykupienia polisy OC oraz ubezpieczenia nieruchomości rolnych – budynków. W takiej sytuacji odpowiedzialność właściciela gospodarstwa jest ubezpieczona, a wszyscy pracownicy czy rodzina rolnika, którzy doznali szkody nie z własnej winy mogą ubiegać się o odszkodowania lub zadośćuczynienie.

Kto ma prawo do odszkodowania z OC rolnika?

  • właściciel gospodarstwa (ubezpieczony) – jeżeli doznał szkody na osobie z winy pracownika;
  • pracownicy gospodarstwa oraz zatrudniona rodzina rolnika – jeżeli doznali szkody nie z własnej winy.
 
Kiedy starać się o odszkodowanie z OC rolnika?

  • gdy wypadek miał miejsce na terenie gospodarstwa;
  • jeżeli wypadek miał miejsce do 3 lat wstecz (przy niewielkich szkodach osobowych) lub do 20 lat wstecz (w przypadku stwierdzenia przestępstwa lub poważnego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego).

Jeżeli chcesz skonsultować swój przypadek, zadzwoń do nas. Udzielamy bezpłatnych konsultacji, działamy pro bono.

Opinie poszkodowanych w wypadkach rolnictwie o pomocy Fundacji

Upadek z naczepy traktora
Pracowałem u wujka na gospodarce. Jechaliśmy po polu, zbierałem warzywa. W pewnym momencie wujek ruszył, ja spadłem z naczepy i złamałem nogę. Skonsultowałem z Fundacją jak mogę uzyskać odszkodowanie aby nie zrobić problemu bliskim. Udało się.
cropped-ij.jpg
Darek
Toruń
Urwanie dłoni w maszynie
W trakcie pracy na polu zacięła się maszyna, aby ją ruszyć wystarczyło pchnąć ręką mechanizm, co uczyniłam. Niestety moją rękę wciągnęło i doszło do amputacji. Po 2 latach skonsultowałam sprawę w Fundacji i uzyskałam odszkodowanie z OC rolnika.
cropped-ij.jpg
Monika
Praszka
Poturbowanie przez byka
W trakcie pracy w polu, inny pracownik wypuścił celowo na mnie byka. Byk mnie poturbował, miałem złamaną rękę i zwichnięcie stawu kolanowego. Wolontariusz Fundacji powiedział mi o co mogę walczyć. Udało mi się uzyskać wysokie zadośćuczynienie.
cropped-ij.jpg
Piotr
Zawadzkie