Odszkodowania po stracie osoby bliskiej

Bezpłatna pomoc
ekspertów Fundacji

  Wyślij zgłoszenie


  Skontaktujemy się z Tobą w 24 godziny.

  Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji?

  Niezależne doradztwo pro bono

  Fundacja LexHelper nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi działania w celu realizacji celu popularyzacji wiedzy i informacji prawnej

  Analiza dokumentacji

  Ekspert prawny Fundacji analizuje dokumentację i przedstawia możliwości rozwiązania problemu prawnego w oparciu o przepisy prawa

  Doradztwo

  Doradzamy jak sprawnie rozwiązać problem prawny, pomagamy w finansowaniu procesu i organizujemy pomoc prawną


  Zadośćuczynienie i odszkodowania po stracie osoby bliskiej

  Nie wszyscy uprawnieni do odszkodowań wiedzą, że mogą uzyskać należne świadczenia od sprawcy zdarzenia (lub jego ubezpieczyciela), który spowodował śmierć bliskiego. Roszczenia sprecyzowane w kodeksie cywilnym przysługują bliskim – małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom lub partnerom życiowym, którzy wykażą związek ze zmarłym lub także związek finansowy (w przypadku dochodzenia stosownego odszkodowania lub rent).

  Kiedy można ubiegać się o odszkodowania?

  • gdy wypadek spowodowany został przez osobę trzecią (zmarły nie był sprawcą);
  • gdy wypadek miał miejsce do 20 lat wstecz;
  • gdy zmarły był osobą bliską lub wspierał uprawnionego finansowo.

  Wysokość zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby

  Uprawnieni walcząc o zadośćuczynienia powinni mieć świadomość wysokości roszczenia. W praktyce orzeczniczej sądów powszechnych wysokość zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby waha się od 10 tys. zł (np. w przypadku śmierci dziadka) do nawet 150 tys. zł (w przypadku śmierci dziecka).

  Stosowne odszkodowanie i renty

  Jeżeli zmarły wspierał bliskich finansowo (opłacał rachunki, czesne i kieszonkowe dzieci), uprawnieni mogą wystąpić dodatkowo o stosowne odszkodowanie oraz renty alimentacyjne. Renty przysługiwać będą małoletnim oraz małżonkowi, którzy znajdowali się na utrzymaniu zmarłego.

  Jeżeli chcesz skonsultować swój przypadek z ekspertami Fundacji, zadzwoń do nas. 


  Opinie poszkodowanych o pomocy Fundacji

  • Straciłam w wypadku drogowym brata. Skontaktowałam się z Fundacją po poradę. Powiedzieli mi co dokładnie mam zrobić aby uzyskać odszkodowanie. Zorganizowali mi prawnika bezpłatnie.

   Karolina – Szczecin Śmierć brata w wypadku
  • Skontaktowałam się z Fundacją 2 lata po stracie męża. Pracował w Holandii na budowie i zginął z winy innego pracownika. Fundacja poradziła mi jak walczyć o zadośćuczynienie.

   Zofia – Poznań Zadośćuczynienie po stracie męża
  • Mój mąż zginął w kopalni. Utrzymywał całą rodzinę. Wiedziałam, że mogą uzyskać rentę z zakładu ale nie wiedziałam jak. Poradziłam się w LexHelper i uzyskałam niezbędną pomoc.

   Renata – Sosnowiec Renta alimentacyjna dla dzieci