Odszkodowania za śmierć

Odszkodowania po stracie osoby bliskiej

Bezpłatna pomoc
ekspertów Fundacji

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji?

Niezależne doradztwo pro bono

Fundacja LexHelper nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi działania w celu realizacji celu popularyzacji wiedzy i informacji prawnej

Analiza dokumentacji

Ekspert prawny Fundacji analizuje dokumentację i przedstawia możliwości rozwiązania problemu prawnego w oparciu o przepisy prawa

Doradztwo

Doradzamy jak sprawnie rozwiązać problem prawny, pomagamy w finansowaniu procesu i organizujemy pomoc prawną

Zadośćuczynienie i odszkodowania po stracie osoby bliskiej

Nie wszyscy uprawnieni do odszkodowań wiedzą, że mogą uzyskać należne świadczenia od sprawcy zdarzenia (lub jego ubezpieczyciela), który spowodował śmierć bliskiego. Roszczenia sprecyzowane w kodeksie cywilnym przysługują bliskim – małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom lub partnerom życiowym, którzy wykażą związek ze zmarłym lub także związek finansowy (w przypadku dochodzenia stosownego odszkodowania lub rent).

Kiedy można ubiegać się o odszkodowania?

  • gdy wypadek spowodowany został przez osobę trzecią (zmarły nie był sprawcą);
  • gdy wypadek miał miejsce do 20 lat wstecz;
  • gdy zmarły był osobą bliską lub wspierał uprawnionego finansowo.
Wysokość zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby
Uprawnieni walcząc o zadośćuczynienia powinni mieć świadomość wysokości roszczenia. W praktyce orzeczniczej sądów powszechnych wysokość zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby waha się od 10 tys. zł (np. w przypadku śmierci dziadka) do nawet 150 tys. zł (w przypadku śmierci dziecka).
Stosowne odszkodowanie i renty

Jeżeli zmarły wspierał bliskich finansowo (opłacał rachunki, czesne i kieszonkowe dzieci), uprawnieni mogą wystąpić dodatkowo o stosowne odszkodowanie oraz renty alimentacyjne. Renty przysługiwać będą małoletnim oraz małżonkowi, którzy znajdowali się na utrzymaniu zmarłego.

 
Jeżeli chcesz skonsultować swój przypadek z ekspertami Fundacji, zadzwoń do nas. 

Opinie poszkodowanych o pomocy Fundacji

Śmierć brata w wypadku
Straciłam w wypadku drogowym brata. Skontaktowałam się z Fundacją po poradę. Powiedzieli mi co dokładnie mam zrobić aby uzyskać odszkodowanie. Zorganizowali mi prawnika bezpłatnie.
cropped-ij.jpg
Karolina
Szczecin
Zadośćuczynienie po stracie męża
Skontaktowałam się z Fundacją 2 lata po stracie męża. Pracował w Holandii na budowie i zginął z winy innego pracownika. Fundacja poradziła mi jak walczyć o zadośćuczynienie.
cropped-ij.jpg
Zofia
Poznań
Renta alimentacyjna dla dzieci
Mój mąż zginął w kopalni. Utrzymywał całą rodzinę. Wiedziałam, że mogą uzyskać rentę z zakładu ale nie wiedziałam jak. Poradziłam się w LexHelper i uzyskałam niezbędną pomoc.
cropped-ij.jpg
Renata
Sosnowiec