Odzyskiwanie środków odziedziczonych z OFE i ZUS – najczęstsze problemy

Problemy jakie mogą się pojawić przy ubieganiu się o wypłatę środków z OFE i ZUS

Z zasady zarówno Otwarty Fundusz Emerytalny jak i ZUS nie mają prawa odmówić osobom bliskim wypłaty środków. Jednak w trakcie prób ich odzyskania mogą zaistnieć sytuacje nie przewidziane, o których bliscy, np. nie mieli pojęcia, czy też po prostu nie mają konkretnych informacji, mogących im pomóc w odzyskaniu należnych środków.

Najczęściej spotykanym problemem jest to, że najbliżsi w ogóle nie wiedzą czy zmarły miał otwarty rachunek emerytalny a nawet jeżeli miał – to nie wiedzą w którym towarzystwie.

Bywa nawet, że nie mają żadnej dokumentacji, która mogłaby rozwiać powyższe wątpliwości. Czasami wynika to albo z braku bliższych kontaktów z osobą zmarłą lub po prostu w wyniku zaniedbania w przechowywaniu dokumentacji.

Brak informacji o OFE zmarłego – wystarczy zapytanie do ZUS

Powyższy problem nie jest jednak aż tak poważny. Aby dowiedzieć się czy i w jakim TU zmarły miał założony OFE, wystarczy złożyć pisemne zapytanie do ZUS. Najczęściej jest konieczne przedstawienie dokumentów poświadczających pokrewieństwo oraz tożsamość wnioskodawcy. Po uzyskaniu odpowiedzi potwierdzającej członkostwo zmarłego w OFE, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek razem z załącznikami do konkretnego TU. Po jego otrzymaniu TU powiadomi nas o tym, kto jest uposażony, poinformuje o jednostkach rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku oraz o tym jak zostały przeliczone i w związku z tym w jakich kwotach zostaną zrealizowane na rzecz uprawnionych.

Inne problemy przy odbieraniu środków z OFE i ZUS – emerytura, kwestia uposażonych a spadkobierców

Kolejną przeszkodą w uzyskaniu środków przez uposażonych lub spadkobierców może być przypadek, kiedy zmarły pobierał już emeryturę, dłużej niż 3 lata. W takiej sytuacji środki zgromadzone na subkoncie w ZUS (wszystkie są tam ze względu na wspomniany już suwak bezpieczeństwa) nie będą już podlegały dziedziczeniu.

Zdarza się również, że osobą/osobami uposażonymi są osoby zupełnie nie spokrewnione ze zmarłym. Zgodnie z prawem ma on prawo wskazać jako beneficjenta (uposażonego) dowolną osobę, w tym zupełnie obcą. Tym samym najbliższe mu osoby (np. dzieci) mogą zostać pozbawione możliwości przejęcia środków, gdyż pierwszeństwo mają ZAWSZE osoby uposażone. Oznacza to, że to do nich środki trafią w pierwszej kolejności środki zgromadzone na rachunku OFE oraz subkoncie ZUS. Dopiero, kiedy okazuje się, że członek funduszu nie wyznaczył beneficjenta, wtedy prawo do środków mają spadkobiercy.

Zasadniczo  w najlepszej sytuacji jest zawsze małżonek zmarłego członka funduszu. Niezależnie od tego, czy był uposażony czy nie, zawsze otrzyma połowę (50%) środków w formie transferu na swoje OFE i subkonto w ZUS, co zasili jego przyszłą emeryturę. Oczywiście warunkiem koniecznym jest istnienie  w trakcie małżeństwa ustroju wspólności majątkowej.

Sytuacja jest bezproblemowa wtedy, kiedy małżonek jest również uposażonym do odbioru środków – wtedy otrzymuje 100% środków zgromadzonych na rachunku OFE oraz subkoncie ZUS, z czego 50% w formie transferu, a resztę w gotówce.  Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku subkonta ZUS ciągle mówimy tutaj o środkach zgromadzonych w II filarze. Tylko one bowiem podlegają dziedziczeniu.

Jeżeli zmarły członek funduszu nie zaznaczył w umowie OFE osoby uposażonej do odbioru  środków wtedy prawo do nich mają spadkobiercy. W przypadku, kiedy został spisany testament, problemu nie ma, gdyż środki zgodnie z prawem otrzyma osoba w nim wskazana (tzw. spadkobierca testamentowy). Musi ona oczywiście przyjąć spadek, gdyż w przypadku jego odrzucenia traci prawo do ich posiadania.

W przypadku braku testamentu sytuacja nieco się komplikuje, ale nie jest bez wyjścia. Środki zgromadzone na rachunku OFE oraz subkoncie ZUS wchodzą wówczas w skład masy spadkowej i przechodzą na spadkobierców ustawowych. Dziedziczenie ustawowe określa kto jest uprawniony do dziedziczenia, na podstawie 3 grup: zstępni oraz małżonek, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa. W przypadku braku spadkobierców przymusowo może dziedziczyć gmina lub Skarb Państwa.

Aby środki zostały przejęte przez spadkobierców, muszą oni przedstawić akt poświadczenia dziedziczenia lub sądowe potwierdzenie nabycia spadku.

Skonsultuj bezpłatnie możliwość dziedziczenia środków z OFE.