Wypadek w rolnictwie z udziałem zwierząt gospodarskich

Od wielu lat w rolnictwie odnotowuje się bardzo dużo wypadków przy pracy. Trzecie miejsce pod względem ilości zajmują wypadki podczas obsługi zwierząt gospodarskich. Do urazów najczęściej dochodzi na skutek uderzenia, przygniecenia czy pogryzienia przez zwierzę. Niestety bardzo często są następstwem niewłaściwej obsługi zwierząt, nieprawidłowych metod poskramiania oraz agresji i narowistości zwierząt. W tym miejscu warto podkreślić, że bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych zależy przede wszystkim od postawy i świadomości ich właścicieli. Jednakże jeżeli dojdzie do zdarzenia, warto wiedzieć jak należy postąpić, jakie kroki podjąć aby chociażby otrzymać jednorazowe odszykowanie za wypadek przy pracy na roli.Sprawdź swoje prawa. Skonsultuj bezpłatnie!

Przyczyny wypadków w rolnictwie

Najwięcej wypadków ma miejsce przy bezpośredniej obsłudze zwierząt gospodarskich ze względu na nieznajomości ich naturalnych zachowań ukształtowanych w drodze ewolucji i prac hodowlanych. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) odnotowuje zdarzenia z następującymi zwierzętami gospodarskimi:

  • koniowate – koń i osioł;
  • bydło – bydło domowe (krowa, buchaj) i bawoły;
  • jeleniowate – jeleń szlachetny, sarna, jeleń sika i daniel utrzymywane w celu pozyskania mięsa lub skór (chów i hodowla fermowa);
  • drób – kura, kaczka, kaczka piżmowa, gęś, gęś garbonosa, indyk, przepiórka japońska, perlica oraz struś (hodowla fermowa);
  • świnie;
  • owce;
  • kozy;
  • pszczoła miodna;
  • zwierzęta futerkowe – lis pospolity, lis polarny, norka amerykańska, tchórza, jenota, nutria, szynszyle oraz królik (przemysł futrzarski, mięsny i włókienniczy).

Odszkodowanie za wypadek z udziałem zwierząt

Art. 431 kodeksu cywilnego (kc) wskazuje, każdy, kto posiada zwierzę albo się nim posługuje, musi naprawić wyrządzone przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Wyjątek stanowi sytuacja gdy ani właściciel w tym przypadku rolnik, ani osoba za którą odpowiada, nie ponoszą winy. W takiej sytuacji właściciel gospodarstwa rolnego w razie szkody będzie odpowiadał za tzw. winę w nadzorze. Wyjątkiem będzie np. sytuacja jeśli krowa była starannie przypięta lub zamknięta, a mimo to udało mu się wydostać i wyrządzić szkodę. W takich okolicznościach rolnik jest zwolniony z odpowiedzialności za szkodę, gdyż dochował wszelkich starań, aby temu zapobiec.

OC dla rolnika

Rolnik zgodnie z obowiązującym prawem powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników (ubezpieczenie OC) które ma za zadanie zabezpieczyć osoby trzecie, które ucierpiały w wyniku szkód wyrządzonych przez rolnika w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie to obejmuje szkody wyrządzone bezpośrednio wskutek prac polowych związane z ruchem na drogach publicznych – ruchem pojazdów zaprzęgowych czy pędzeniem zwierząt. Aby zakładu ubezpieczeń przyjął odpowiedzialność z tytułu umowy ubezpieczenia OC rolników, szkoda musi mieć związek przyczynowo skutkowy z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.

W przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta gospodarskie ubezpieczyciele ograniczają swoją odpowiedzialność do zwierząt w rozumieniu ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (np. bydło czy drób).

Szerzej podstawy prawne oraz sposób zgłaszania szkody i wypłaty roszczeń można znaleźć w artykule pod tytułem „Odszkodowanie z OC rolnika”.

Jednorazowe odszkodowanie z KRUS

Każdy rolnik zapewne zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna bywa praca w gospodarstwie rolnym. Przede wszystkim w takim, gdzie używa się maszyn rolniczych czy też hoduje zwierzęta. Ustawa z 20.12.1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników jasno określa, że “ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, lub też członkom rodziny ubezpieczonego zmarłego wskutek wypadku przy pracy rolniczej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie powypadkowe”. Artykuł „Odszkodowania z KRUS dla rolnika” zapewne rozjaśni procedurę zgłaszania wypadku przy pracy w KRUS, kwalifikacji zdarzenia oraz przyznawania świadczenia, wraz z informacją na temat kwot jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy na roli.

W jaki sposób można zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem zwierząt gospodarskich

Aby zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem zwierząt gospodarskich warto jest znać charakterystykę poszczególnych hodowanych przez rolnika gatunków zwierząt oraz przykłady wypadków w gospodarstwach rolnych. Ułatwia to bliższe poznanie zwierząt, ich naturalnych potrzeb i zachowań, a tym samym pozwala na wyciągnięcie wniosków, które umożliwią wypracowanie prawidłowych relacji człowiek – zwierzę.
Przykładowo zagrożenia bezpieczeństwa rolnika, jego rodziny czy osób zatrudnionych przy chowie drobiu nie wynikają z zachowań czy psychiki zwierząt. Rzadko zdarza się tak zwane bezpośrednie zagrożenie ze strony drobiu, jednakże czasem indyki, gęsi czy koguty bywają agresywne wobec ludzi. Obserwując ptactwo można zauważyć nastroszenie piór, wydawanie dźwięków (gulgotanie, syczenie bądź gdakanie), bieganie wokół „intruza” i próby dziobania. Do bezpośredniego ataku może dojść, gdy atakowany człowiek okaże bojaźliwość lub zacznie uciekać – o czym warto wiedzieć. Tutaj warto podkreślić, że istotny jest sam udział człowieka w tworzeniu sytuacji wypadkowych ze zwierzętami w gospodarstwie, a nie mniej ważne są problemy związane z bezpiecznym stosowaniem techniki rolniczej w produkcji zwierzęcej.