Zgłoszenie roszczeń przedsądowo i postępowanie sądowe w Niemczech

Poszkodowany w wypadku szkodę może zgłosić bezpośrednio do niemieckiego ubezpieczyciela lub do jego polskiego reprezentanta. Który ubezpieczyciel jest korespondentem reprezentantem niemieckiego ubezpieczyciela na terenie Polski można znaleźć na  stronie PBUK czyli Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgłoszenie roszczeń do niemieckiego ubezpieczyciela

Zazwyczaj polski reprezentant niemieckiego ubezpieczyciela surowo ocenia zasadność zgłoszonych roszczeń. Poszkodowany w takim wariancie często otrzymuje nie więcej niż 2/3 kwoty wynikającej z opinii biegłego jaka pojawiła by się na niemieckim rynku. Decyzja w takim przypadku zapada do 90 dni od momentu zgłoszenia szkody.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto jednak zgłosić szkodę u  niemieckiego ubezpieczyciela. Mimo,  że wymaga to znajomości języka niemieckiego (tylko nieliczni ubezpieczyciele przyjmą zgłoszenie w języku polskim).

Niemieckich ubezpieczycieli odróżnia od polskich przede wszystkim respektowanie prywatnych opinii biegłych. W Niemczech nie ma sprecyzowanego terminu, w którym ubezpieczyciel powinien rozpatrzyć zgłoszenie szkody, standardowo przyjmuje się, że odbywa się to w ciągu 6 tygodni.

Dochodzenie roszczeń na etapie sądowym

Jeżeli poszkodowany w wypadku w Niemczech nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela, to ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na etapie sądowym.

Prawo niemieckie jasno określa, że w postępowaniu cywilnym poszkodowany może pozwać ubezpieczyciela przed sądem właściwym dla siedziby ubezpieczyciela lub dla miejsca wypadku.  Art. 11 ust. 1 lit b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych, wprowadza korzystny dla poszkodowanych wyjątek od wyżej wymienionej zasady. Czyli poszkodowany w wypadku drogowym może zgodnie z tym przepisem dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela przed sądem właściwym dla swego miejsca zamieszkania, tzn. przed polskim sądem. Czas trwania postępowania jest podobny jak przed polskimi sądami.

Koszt postępowania sądowego na terenie Niemiec

Przy założeniu wartości przedmiotu sporu 5 000 euro (ok. 21 500zł) koszt niemieckiego procesu wynosi odpowiednio:

  • 438 euro (ok. 1884 zł) opłata sądowa;
  • 925,25 euro (ok 3978,575 zł) brutto ustawowe koszty zastępstwa adwokackiego jednego adwokata;
  • koszty ewentualnych opinii biegłych;
  • koszt tłumaczeń;
  • koszt dojazdów świadków.

Co gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany

W sytuacji gdy sprawca wypadku komunikacyjnego jest nieznany (zbiegł z miejsca zdarzenia) likwidacją szkody powypadkowej zajmuje się stowarzyszenie zarejestrowane jako „Verkehrsopferhilfe e.V.”. Jest ono odpowiednikiem polskiego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Likwidacja takiej szkody wygląda identycznie jak tak obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialność cywilnej w tzw. określonych ustawowo granicach.

Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek w Niemczech.