Zachowek a odrzucenie spadku
Poszkodowani, którzy chcą walczyć o zachowek od swoich bliskich muszą spełnić kilka warunków. Jaki wpływ na zachowek ma wcześniejsze odrzucenie spadku? Czy można żądać zachowku po odrzuceniu spadku? Na niniejsze pytanie odpowiemy w niniejszym opracowaniu.
Warunkowe nabycie spadku
Z momentem śmierci spadkodawcy, spadkobiercy ustawowi warunkowo nabywają spadek warunkowo, do czasu uregulowania spadku prawnie. Przez określony czas potencjalny spadkobierca musi podjąć decyzję czy przypadający mu spadek chce przyjąć. O nieprzyjęciu spadku decydują najczęściej takie kwestie jak długi spadkowe, kwestie osobiste lub podatkowe.
Jak odrzucić spadek?
Odrzucenie lub przyjęcie spadku może się odbyć w dwojaki sposób – albo przez złożenie oświadczenia przed notariuszem lub w drodze postępowania sądowego.
Notarialne stwierdzenie odrzucenia lub nabycia spadku potencjalny spadkobierca zorganizuje w ciągu 1 dnia, postępowanie sądowe zaś jest dużo bardziej skomplikowane.
Termin na odrzucenie spadku to tylko 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o przysługującym mu spadku. Brak złożenia oświadczenia jest równoznaczny z przyjęciem spadku.
Odrzucenie spadku a zachowek
Wpływ odrzucenia na zachowek jest zależny od wielu czynników, między innymi od tego, która z osób upoważnionych do dziedziczenia spadek odrzuci.
Zgodnie z prawem odrzucenie spadku przez osobę będącą potencjalnym spadkobiercą będzie równoznaczne z pozbawieniem się prawa do zachowku.
W niektórych przypadkach osoba zobowiązana do zapłaty zachowku może uniknąć jego zapłacenia. Taka sytuacja będzie mieć miejsce np. w przypadku gdy zobowiązany odrzuci spadek, a ponad 10 lat przed śmiercią spadkodawcy otrzymał od niego darowiznę.
Dziedziczenie praw do zachowku po odrzuceniu spadku
Prawa do zachowku po odrzuceniu spadku przechodzą na kolejne grupy spadkobierców. Przykładowo jeżeli uprawniony do spadku był dzieckiem lub wnukiem spadkodawcy, po odrzuceniu spadku prawo do zachowku przechodzi na dzieci uprawnionego.