Śmiertelny wypadek drogowy w Anglii
Mój tata pracował jako kierowca TIRa w angielskiej firmie. W 2017 r. zginął w wypadku. Kiedy jechał autostradą staranował go pojazd, inny TIR, który przerwał barierki i uderzył go czołowo. Według świadków, Polaków, którzy byli na miejscu i widzieli miejsce wypadku wyglądało to tragicznie. Po uzyskaniu informacji skontaktowałam się z pracodawcą angielskim, który kategorycznie nie chciał udzielić mi żadnych informacji. Kazał mi wynająć sobie prawnika i dochodzić odszkodowań na drodze sądowej. Nie uzyskałam od niego żadnych dokumentów, nie wiedziałam tak naprawdę kto zawinił, czy rzeczywiście inny kierowca. Policja również nie chciała wydać mi dokumentacji zasłaniając się tajemnicą śledztwa. Mój tata był jedynym żywicielem rodziny. Pozostawił mnie, dwie młodsze uczące się córki oraz moją mamę. Czy mam prawo walczyć o odszkodowanie, zadośćuczynienie?
Kto może uzyskać odszkodowania?
W przypadku wypadku śmiertelnego do uzyskania odszkodowania w pierwszej kolejności uprawnieni są małżonkowie oraz dzieci osoby, która poniosła śmierć. W zależności od specyfiki danej sytuacji i przy spełnieniu odpowiednik przesłanek o tego typu odszkodowanie mogą ubiegać się również byli małżonkowie, rodzice osoby zmarłej, konkubenci, rodzeństwo, inni członkowie rodziny i osoby, które ze względu na swoją sytuację życiową traktowały ofiarę wypadku jak własnego rodzica.
W opisanym wyżej przypadku rodzina zmarłego kierowcy samochodu ciężarowego jak najbardziej może starać się o uzyskanie odszkodowania, ponieważ żona oraz dzieci zmarłego to pierwsze w kolejności osoby, którym wypłata tego typu odszkodowania się należy.
Do jakich roszczeń mają prawo bliscy osoby, która zginęła w wypadku drogowym w Anglii?
Sprawy związane z uzyskaniem odszkodowania za śmierć bliskiej osoby nigdy nie są łatwe, a zatem należy podchodzić do nich indywidualnie. Mimo tego istnieją jednak pewne “standardowe” typy roszczeń, o które można ubiegać się w takim przypadku. Jednym z nich jest tzw. “The Statutory Award For Bereavement“, czyli jednorazowa suma wypłacana małżonkowi zmarłego lub rodzicom zmarłego małoletniego. Wysokość tej sumy jest niezależna od kwoty odszkodowania i ustalana przez państwo i wynosi obecnie 12 980 funtów.
Oprócz tego osoby uprawnione do uzyskania odszkodowania mogą dochodzić:
1. Odszkodowania za utratę niezależności finansowej. Jeśli zmarły był głównym żywicielem rodziny i to od jego pensji w głównym stopniu zależała egzystencja bliskich, wówczas jest to zazwyczaj główny składnik odszkodowania za wypadek śmiertelny. Kwota różni się w zależności od dochodów zmarłego, a jej wysokość może uwzględniać zarówno uśrednione zarobki osoby zmarłej, jak i straty poniesione w wyniku utraty wszelkich należnych mu premii, dodatków, zasiłków oraz przywilejów takich jak korzystanie z samochodu służbowego, czy dostęp do innego typu benefitów związanych z wykonywaną przez niego pracą.
2. Odszkodowania za cierpienie zmarłego, jeśli jego śmierć była spowodowana długotrwałą i bolesną chorobą związaną ze specyfiką jego pracy. Dla przykładu może być to np. śmierć w wyniku choroby nowotworowej wywołanej narażeniem na kontakt z azbestem w czasie prac budowlanych.
3. Odszkodowania za koszty poniesione w wyniku opieki nad chorym oraz wszelkie koszty związane z jego odejściem i pogrzebem. Ten element odszkodowania obejmuje koszty leczenia, opieki medycznej, leków, przystosowania mieszkania do potrzeb chorego, wszelkie koszty administracyjne związane z przygotowaniem pogrzebu oraz unormowaniem sytuacji prawnej rodziny po śmierci zmarłego.
4. Odszkodowania za utracone dochody, jeśli śmierć poszkodowanego nie nastąpiła natychmiastowo i w wyniku choroby nie mógł on pracować, a co za tym idzie, nie pobierał pensji, która do tej pory była wsparciem dla jego najbliższych.
5. Odszkodowania za usługi, które były świadczone dzięki wsparciu finansowemu osoby zmarłej. Jeśli dzięki pensji tej osoby opłacane były np. koszty opieki nad dzieckiem można starać się o ich odzyskanie.
Czy pracodawca angielski odpowiada za wypadek?
Tak jak wspomniano wyżej, wypadek śmiertelny to skomplikowany i delikatny typ sprawy, w którym nie należy z góry zakładać o czyjejś winie lub niewinności. Właśnie dlatego w tego typu sprawach ważna jest współpraca z doświadczonym prawnikiem, który będzie w stanie pomóc osobom przeżywającym osobistą tragedię w zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz dowodów, które pomogą w uzyskaniu uczciwego odszkodowania.
W tym konkretnym przypadku należy zaznaczyć, że za wypadek nie zawsze odpowiada jedynie sprawca wypadku. Jeśli śmierć nastąpiła z powodu zaniedbań pracodawcy (np. zatajenie stanu technicznego samochodu, którym poruszała się ofiara) wówczas odpowiada także pracodawca. Odpowiadać może również sprawca wypadku i jego ubezpieczyciel.
Koszty pochówku po wypadku w Anglii
Średnie koszty pochówku w Anglii za rok 2017 wahają się (w zależności od regionu) w przedziale 3500-4000 funtów. Jeśli najbliżsi osoby zmarłej nie chcą pogrzebu na terenie Anglii i mają zamiar przetransportować zwłoki/prochy osoby zmarłej do Polski, wówczas należy liczyć się z kosztami nie mniejszymi niż 6000 zł (sam transport ciała i podstawowe zezwolenia). Do kosztów transportu ciała należy oczywiście doliczyć koszty pogrzebu na terenie Polski. Należy oczywiście zaznaczyć, że osoby ubiegające się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny mogą odzyskać koszty związane z pogrzebem.
Renta z Anglii dla bliskich po śmierci jedynego żywiciela rodzin
Formą tego typu renty w Anglii jest tzw. “Bereavement Support Payment“, czyli rodzaj zapomogi wypłacany przez państwo rodzinom zmarłych osób, które poniosły śmierć w wyniku wypadku w pracy lub choroby spowodowanej wykonywaną pracą i przez conajmniej 25 tygodni przed wypadkiem odprowadzały pieniądze na National Insurance. W zależności od tego, jakie warunki spełnia rodzina zmarłego może ona uzyskać jednorazową wypłatę wysokości 3500 funtów lub 2500 funtów i, odpowiednio, 18 comiesięcznych wypłat po 350 funtów lub 100 funtów.
Istnieje również możliwość uzyskania tzw. “Widowed Parent’s Allowance (WPA)”, czyli rodzaju renty/zapomogi wypłacanej co tydzień owdowiałemu rodzicowi. O tego typu zasiłek mogą ubiegać się osoby, które zajmują się dzieckiem lub młodą osobą, która nie ukończyła 19 roku życia i nie przekroczyły one jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. O tego typu zasiłek mogą starać się również matki, które w czasie śmierci partnera były w ciąży. Jeśli bliska osoba zmarła w wyniku wypadku w pracy, wówczas uzyskanie renty jest możliwe nawet wtedy, gdy nie odprowadzała ona składek na ubezpieczenie (National Insurance). Maksymalna kwota wypłacana z tytułu WPA może wynieść 117.10 funtów na tydzień.