Pogryzienie przez psa a ubezpieczenie OC rolnika
Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 7 sędziów w dnia 20.06.2017r., w której stwierdził, że „przepis art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 22.05.2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2016r., poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym”. Co to oznacza?
Podstawy prawne roszczenia za pogryzienie psa
Zgodnie z kodeksem cywilnym (kc) za szkody wyrządzone przez zwierzę domowe i hodowlane odpowiada ten, kto jest właścicielem zwierzęcia czyli je chowa lub się nim posługuje (art. 431 § 1 kc: Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy).
Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników reguluje ustawa z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.). Przepisy te określają szczegółowo m.in. :
• zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego i obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych;
• sposób kontroli spełnienia obowiązku zawarcia tych umów ubezpieczeń oraz konsekwencje niespełnienia tego obowiązku (kary za brak ubezpieczenia);
• zadania i zasady działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Szczegóły jak zgłosić szkodę z OC rolnika oraz na jakie świadczenia poszkodowany może liczyć można znaleźć a artykule „Odszkodowanie z OC rolnika”.Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa
Pies nie jest zwierzęciem gospodarskim?
Bardzo długo ubezpieczyciele w decyzjach odmownych wskazywali, że podstawą do wypłaty roszczeń jest szkoda, która powstała z udziałem zwierzęcia gospodarskiego, a takimi zwierzętami są na pewno koniowate i jeleniowate oraz bydło, a także takie, które są utrzymywane w fermach w celu pozyskania mięsa (m. in.: drób, świnie, owce, czy kozy) nie było wśród nich czworonogów takich jak psy. Dopiero Rzecznik Finansowy wystosowując odpowiedni wniosek do SN udowodnił, że się mylą.
Pies wykorzystywany przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym
Uchwała z czerwca 2017r. ma duże znaczenie nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla osób poszkodowanych w kontakcie z psem rolnika. Jeśli zwierzę jakim jest pies zaatakowało i pogryzło, albo wbiegło na jezdnię i spowodowało wypadek, można dochodzić odszkodowania z OC rolnika. Oczywiście i ile pies wykorzystywany jest przez rolnika w gospodarstwie rolnym a nie jest tylko jego pupilem hodowanym dla przyjemności i towarzystwa.
O czym należy pamiętać?
W momencie zdarzenia (również zderzenia) z psem warto ustalić, kto jest jego właścicielem. Niezbędne będzie wykazanie, że szkoda jest wynikiem zachowania zwierzęcia. Spisać dane i nr polisy rolnika itd.
Ubezpieczenie OC rolnika a prawo do rekompensaty
Temat ubezpieczeniem OC rolnika uregulowany jest ustawą z 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Biorąc pod uwagę te ustawy, umowę ubezpieczenia OC rolnika zawiera się na okres 12 miesięcy, a obowiązek ten powstaje w momencie objęcia (nabycia, przejęcia, odziedziczenia) gospodarstwa w posiadanie. Uchwała Sądu Niewywyższonego i art. 442 (1) kc wskazują okres przedawnienia roszczeń na 3 lub 20 lat od momentu zdarzenia lub pierwszej decyzji ubezpieczyciela. Jeśli to szkoda majątkowa, np. na skutek zderzenia z psem został rozbity samochód, to roszczenia przedawniają się najczęściej w ciągu 3 lat od wydania pierwszej decyzji ubezpieczyciela. To oznacza, że osoby, którym towarzystwa odmówiły wypłaty w przeszłości, a nie minął termin przedawnienia ich roszczeń i będą potrafiły wykazać ich zasadność, mogą zwrócić się o rekompensatę wraz z odsetkami.
Chcesz skonsultować swój wypadek z psem, napisz do nas.