Odszkodowania w Norwegii – podstawowe informacje

Miałem wypadek przy pracy. Sprawa została zgłoszona do firmy ubezpieczeniowej norweskiego pracodawcy. Wróciłem do pracy, ale moja sprawność nie jest taka jak przed wypadkiem. Czy stanę przed komisją, która stwierdzi stopień uszczerbku na zdrowiu?

Z reguły firma ubezpieczeniowa przekazuje pobraną w sprawie dokumentację medyczną swojemu wewnętrznemu lekarzowi doradcy, który na podstawie obowiązującej prawnie tabeli niepełnosprawności (invaliditetstabell), ocenia uszczerbek na zdrowiu. W niektórych przypadkach, np. gdy istnieje wątpliwość co do zakwalifikowania urazu w tabeli niepełnosprawności, gdy obrażenia są rozległe, lub gdy stopień uszczerbku jest na granicy dwóch klas inwalidzkich, zamawia się dodatkowo orzeczenie specjalistyczne u niezależnego lekarza specjalisty. W takim przypadku dostaje pan wezwanie na stawienie się przed komisją lekarską. Należy jednak pamiętać, że orzeczenie specjalistyczne nie jest regułą, a to ze względu na duże koszta sporządzenia takiego orzeczenia lekarskiego, które dochodzą nawet do 20 000 kr.Twoje prawa po wypadku w Norwegii

Nie zgadzam się z ustalonym przez firmę ubezpieczeniową stopniem uszczerbku na zdrowiu wyrażonym procentowo. Co mogę zrobić? Mój procent uszczerbku na zdrowiu ustalony w Polsce jest wyższy.

Jeśli firma ubezpieczeniowa nie zgodziła się pobrać orzeczenia specjalistycznego i wydała decyzję na podstawie opinii swojego lekarza doradcy, można oczywiście na własną rękę zamówić orzeczenie specjalistyczne u niezależnego lekarza orzecznika. Jest to jednak bardzo kosztowna inwestycja, a konkluzji lekarza nie da się przewidzieć (może być niekorzystna).
Chociażby dlatego prowadząc sprawę o odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej, warto równocześnie złożyć wniosek do NAV o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu po wypadku przy pracy (menerstatning ved yrkesskade). NAV będzie musiał również ustosunkować się do kwestii wysokości uszczerbku na zdrowiu i albo podeprze się opinią swojego lekarza doradcy, albo zamówi omawiane powyżej orzeczenie specjalistyczne. Jest to więc sposób na upewnienie się, że ustalony przez ubezpieczyciela stopień uszczerbku na zdrowiu jest poprawny (wszyscy lekarze którzy ustalają uszczerbek na zdrowiu korzystają z jednej i tej samej tabeli niepełnosprawności, więc z założenia procent powinien być ten sam, lub zbliżony).

Norweska tabela niepełnosprawności obowiązująca zarówno NAV, prywatnych ubezpieczycieli, jak i sądy gdy chodzi o szkody osobowe, nie pokrywa się z polskim systemem ustalania stopnia inwalidztwa. Polskie orzeczenie, powiedzmy, 15 % inwalidztwa nie jest prawnie wiążące dla norweskich instytucji – czy to NAV, czy ubezpieczycieli. Co nie oznacza, że nie warto tego typu orzeczenia przekazać do wiadomości norweskim instytucjom zajmującym się sprawą. Te z kolei dokonają niezależnej oceny jakie znaczenie i wagę przyłożyć do polskiej decyzji. Należy jednak pamiętać, że nie są nią związane i nie muszą przyłożyć do niej wagi, szczególnie jeśli norweska tabela niepełnosprawności w jasny sposób rozstrzyga, że danemu urazowi odpowiada np. 10 % inwalidztwa.

Podsumowując, stopień uszczerbku na zdrowiu w Norwegii określić może:
1. Lekarz doradca firmy ubezpieczeniowej (rådgivende lege)
2. Lekarz orzecznik w NAV (rådgivende lege i NAV)
3. Lekarz specjalista w drodze komisji lekarskiej wydający orzeczenie specjalistyczne na zamówienie NAV lub firmy ubezpieczeniowej (lub osoby prywatnej, którą na to stać).

Oświadczenia polskich lekarzy i specjalistów również mogą dużo wnieść do sprawy, jednak powinny skupiać się na opisie stanu pacjenta i opisowej ocenie naruszenia sprawności, a nie szacowaniu procentowego uszczerbku na zdrowiu. To dlatego bo polscy lekarze nie znają obowiązującej w Norwegii tabeli niepełnosprawności.

Chciałam zgłosić błąd w leczeniu. Jak wygląda procedura?

Błąd w sztuce lekarskiej, czy też szkodę pacjenta (pasientskade) należy zgłosić do Norsk Pasientskadeerstatning, w skrócie NPE. Jest to państwowy fundusz powołany w celu rozpatrywania wniosków o odszkodowanie z tytułu szkody powstałej w wyniku błędu w leczeniu.
W tym celu należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej www.npe.no. Warunkiem dochodzenia odszkodowania jest powstanie szkody osobowej na skutek błędu lekarskiego oraz strat finansowych powyżej 10 000 kr.
Po złożeniu wniosku wraz z dokumentacją, NPE zwraca się do placówki, która dopuściła się zaniedbania w celu pobrania wypowiedzi w sprawie. Poszkodowany ma prawo wglądu w treść tej wypowiedzi i zgłoszenie ewentualnych uwag, chociażby w celu wyeliminowania błędów w opisywanych okolicznościach faktycznych.
Następnie NPE na podstawie zebranej dokumentacji medycznej podejmuje decyzję, czy leczenie odbywało się zgodnie z dobrą praktyką medyczną, a tym samym czy zachodzi podstawa do nałożenia odpowiedzialności odszkodowawczej.
Jeśli tak, NPE przejdzie do etapu ustalania wysokości odszkodowania, które podobnie jak w innych sprawach o odszkodowanie obejmuje trwały rozległy uszczerbek na zdrowiu od 15 % oraz straty finansowe – zarówno dotychczas poniesione jak i przyszłe (uprawdopodobnione). Tu lekarz doradca NPE ustali stopień uszczerbku na zdrowiu powstałego na skutek błędu lekarskiego. Do poszkodowanego należy udokumentowanie swoich strat finansowych.

Więcej o odszkodowaniach w Norwegii – Odzyskaj.info.