Odszkodowanie za pożar budynku rolniczego
Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego ma charakter obowiązkowy. Ma na celu zapewnienie odszkodowania dla rolników w wysokości, która odpowiada szkodzie, jaką poniósł ich właściciel. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1990r. z późniejszymi zmianami określa, że budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolniczego o powierzchni powyżej 20m2 muszą być ubezpieczone od ognia i innych zdarzeń losowych. Zatem ubezpieczenie budynków to obowiązek każdego posiadacza gospodarstwa rolniczego, jednakże nie wszyscy rolnicy są tego świadomi a na pewno nie wszyscy wiedzą co rozrobić jak zdarzenie ubezpieczeniowe ma miejsce.
Jakie budynki wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?
Obowiązkowym ubezpieczeniem objęte są obiekty o powierzchni powyżej 20m2, które są trwale związane z gruntem (mają fundament), mają wydzielone przestrzenie za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają dach. Czyli budynki mieszkalne, gospodarcze, inwentarskie czy magazynowe.
Od kiedy obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa?
Umowę ubezpieczenia budynków m. in. na wypadek pożaru zawiera się na okres 12 miesięcy (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Ochrona ubezpieczeniowa generalnie rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy o ile w tym samym momencie rolnik zapłaci składkę lub jej pierwszą ratę. W przypadku niezapłacenie w trakcie trwania umowy jednej z rat, automatycznie ochrona ubezpieczeniowa nie ustaje, jednakże właściciel gospodarstwa rolnego staje się dłużnikiem zakładu ubezpieczeń i jest zobowiązany składkę opłacić. W takim przypadku umowa nie ulegnie automatycznemu wznowieniu na kolejny rok, o ile nie ma innych zapisów w polisie ubezpieczeniowej.
Czego ubezpieczenie od pożaru budynku rolniczego nie obejmuje?
Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych nie obejmuje każdego obiektu. Mowa tu o:
• budynkach, których stan zużycia osiągnął 100%;
• budynkach, które zostały przeznaczone do rozbiórki na podstawie decyzji odpowiedniego organu,
• stałych elementów wyposażenia oraz mienia ruchomego (meble, dywany, kafelki itd).
Ubezpieczyciel odmówi również wypłaty świadczeń, jeżeli doszło do pożaru w wyniku świadomego, umyślnego działanie rolnika, jego pracownika lub domownika. Tak samo jest gdy dochodzi do rażącego niedbalstwa wyżej wspomnianych osób.
Procedura wypłaty odszkodowania za spalony budynek rolniczy
Szkodę należy zgłosić ubezpieczycielowi w formie (telefonicznie, formularz na stronie internetowej) i terminie określonym w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Ubezpieczyciel często powołuje biegłego lub rzeczoznawcę w zakresie pożarnictwa celem ustalenia przyczyn pożaru oraz określenia wielkości szkody. W tej sytuacji należy nie wykonywać żadnych czynności porządkowych czy naprawczych. Zakład ubezpieczeń, z którym została zawarta umowa ubezpieczeniowa, powinien wydać decyzję i wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od dnia zawiadomienia go o powstaniu szkody. Jeżeli nie jest to możliwe powinien poinformować o tym ubezpieczonego odpowiednim pismem. W takiej sytuacji termin wypłaty może być wydłużony. Wypłata odszkodowania dla rolnika z tytułu spalenia budynków rolniczych powinna zrealizowana najpóźniej w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiło wyjaśnienie okoliczności zdarzenia ubezpieczeniowego. Jeżeli odszkodowanie w ocenie poszkodowanego jest zaniżone poszkodowanemu przysługuje reklamacja – odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.
Wysokość odszkodowania za spalenie budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno określa dwie metody ustalania wysokości szkody: gdy budynek nie jest odbudowywany oraz gdy odbudowa ma nastąpić. Czyli wysokość szkody ustala zakład ubezpieczeń na podstawie swoich cenników, w przypadku nie podjęcia remontu lub odbudowy albo kosztorysu wystawionego przez podmiot, który będzie dokonywał napraw bądź odbudowy. Poszkodowani często szukają na tym etapie pomocy np. Rzecznika Finansowego, który sam już dostrzegł tutaj problem wskazując, że „ustawa stanowi jedynie o „cennikach stosowanych przez zakład ubezpieczeń”, nie precyzuje jednak o jakie cenniki chodzi – cenniki napraw, czy cenniki do szacowania wartości budynków”. Wysokość szkody może się również zwiększać lub zmniejszać w zależności od udokumentowania kosztów uprzątnięcia szkody czy też wartość pozostałości, które nadal mogą być użytkowane, choć ogólna zasada prawa cywilnego mówi, że naprawienie szkody obejmuje całą stratę.
Odwołanie od decyzji i postępowanie sądowe
Rolnik może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela składając reklamację. W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien dokonać ponownej analizy akt szkody i wydać decyzję w ciągu 30 dni od dnia wpływu reklamacji. W ostatnim czasie można zauważyć, że sporo spraw dotyczących zniszczenia budynków w wyniku pożaru i niewypłacenia odszkodowania lub jego znacznego zaniżenia znajduje swój finał w sądzie. Postępowanie przed sądem cywilnym trwa średnio 2 lata co jest uzależnione od złożoności sporu oraz obłożenia sądu właściwego.
Chcesz bezpłatnie skonsultować szkodę rolną, napisz do nas.