Odszkodowanie za pobicie

Niestety coraz częściej w prasie, radio czy telewizji słyszymy, że doszło do pobicia niewinnej osoby. Skutki takiego zdarzenia są różne. W mediach oczywiście nagłaśnia się te z najcięższymi obrażeniami u poszkodowanego. Dochodzenie odszkodowania za pobicie nie jest prostym i łatwym zadaniem, ale mimo to warto podjąć trud dochodzenia swoich praw, mimo że czasem wymaga to od poszkodowanego wejścia na drogę sądową.

Bójka a pobicie

Pobicie to fizyczna napaść na poszkodowanego, przez kilka osób, która prowadzi do zagrożenia utraty zdrowia lub życia. Należy podkreślić, że bójka to nie to samo co pobicie. W rozumieniu art. 158 kodeksu karnego (kk) pobicie to napaść fizyczna co najmniej dwóch osób na jedną, przy czym strona atakująca zawsze powinna posiadać przewagę liczebną. W przypadku bójki każdy jej uczestnik jest jednocześnie osobą atakującą i atakowaną. Pobicie może przekształcić się w bójkę i na odwrót. Zróżnicowany charakter ról decyduje o kwalifikacji zdarzenia.

Pierwsze kroki poszkodowanego

Poszkodowany powinien całe zajście jak najszybciej zgłosić na policji. Opisać należy jego przebieg oraz jak tylko jest to możliwe podać personalia napastników (imię nazwisko, pseudonim, rysopis, miejsce zamieszkania o ile możliwe) oraz wskazać świadków zdarzenia. Następnie należy udać się do najbliższej placówki zdrowia aby wykonać obdukcję, po czym kontynuować leczenie o ile jest taka konieczność. Jeżeli na miejsce zdarzenie zostanie wezwana policja, to zapewne podejmie ona odpowiednie kroki mające na celu pomoc poszkodowanemu. Gdy pobity trafi od razu do szpitala powinien pamiętać aby najszybciej poinformować odpowiednie służby o zdarzeniu po wyjściu a nawet telefonicznie podczas przebywania na SOR lub oddziale szpitalnym.

Podstawa prawna odszkodowania za pobicie

Biorąc pod uwagę art. 415 kodeksu cywilnego (kc) odpowiedzialność opiera na zasadzie winy. Czyn sprawcy pociąga za sobą odpowiedzialność i z reguły jest bezprawny (przestępstwo). Art. 444 kc wskazuje, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (np. uszczerbki wynikające z uszkodzenia ciała itd) naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Zastosowanie tego przepisu ma miejsce tylko wtedy, gdy odpowiedzialność odszkodowawcza opiera się na podstawie deliktowej (podstawą jest przestępstwo). Biorąc pod uwagę art. 444 § 1 oraz § 2 naprawienie szkody majątkowej na osobie (w odniesieniu do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia) sprawia, iż poszkodowanemu przysługuje jednorazowe odszkodowanie na pokrycie wszelkich wynikłych z tego powodu kosztów czy renta dla wyrównania szkód o charakterze trwałym. “Uszkodzenie ciała” rozumie się jako naruszenie integralności fizycznej człowieka (np. rany, złamania) a wymienione skutki muszą być bezpośrednim następstwem zdarzenia sprawczego. Biorąc pod uwagę powyższe elementy, poszkodowany może występować bezpośrednio do poszkodowanego z roszczeniem o odszkodowanie. Jednakże z tak zwanej dobrej woli wypłata świadczeń z kieszeni sprawcy jest rzadkością, a co za tym idzie poszkodowany często musi dochodzić swoją praw na drodze sądowej.

Odszkodowania a procedura karna

Podczas postępowania sądowego w sprawie karnej poszkodowany może działać w temacie odszkodowania za pobicie na podstawie art. 46 kk. Jednakże aby było to możliwe pokrzywdzony musi złożyć odpowiedni wniosek. Bez niego sąd może orzec obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Odszkodowanie w procedurze cywilnej

Sprawy typu odszkodowanie za pobicie nie są proste m. in. ze względu na i ich skomplikowany charakter prawny. Uzyskanie sprawiedliwego odszkodowania może jednak złagodzić skutki zdarzenia (ból, cierpienie, trauma a czasem nawet strach przed napastnikiem i możliwością zemsty).
Proces karny i skazanie sprawcy nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania odszkodowania w procesie cywilnym. Nie mniej jednak ułatwia jego uzyskanie, chociaż należy podkreślić, że nawet jeżeli w sprawie zapadł prawomocny wyrok skazujący, to nie jest on wiążący dla sądu cywilnego.
Art. 415 kc jasno mówi, że „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. W postępowaniu cywilnym można dochodzić pełnego odszkodowania za szkodę powstałą w związku z pobiciem oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Sąd orzekając o wysokości zadośćuczynienia bierze pod uwagę m. in. wielkość uszczerbku na zdrowiu, cierpienie fizyczne poszkodowanego oraz cierpienia moralne.
Przykładowo Sąd Rejonowy w Białymstoku XI Wydział Cywilny (XI C/10 ) zasądził od pozwanych na rzecz powodu kwotę 20 000 zł, jako odszkodowanie za pobicie. Poszkodowany w wyniku pobicia doznała złamania szczęki, krwiaków oraz drugiej gałązki nerwu trójdzielnego Skutkiem, czego miał problemy z oddychaniem, odczuwa bóle lewego policzka oraz ma zmniejszone czucie w tej części twarzy.

Chcesz bezpłatnie skonsultować swój przypadek pobicia, skontaktuj się z nami.