Odszkodowania za wypadki i obrażenia ciała w Irlandii

Odszkodowanie za wypadek w Irlandii

Jeśli w wypadku, który nie zdarzył się z Twojej winy, doznałeś urazy podczas pracy, masz prawo do odszkodowania. Zgodnie z irlandzkim prawem, każdy pracownik ma prawo do bezpiecznego miejsca pracy. Istnieją przepisy chroniące pracowników przed wypadkami przy pracy oraz zapewniające odszkodowanie jeśli pracownik doznał urazu w wypadku przy pracy. Masz prawo do odszkodowania jeśli udowodnisz, że wypadek zdarzył się z winy pracodawcy albo innego współpracownika.

Możesz mieć prawo do odszkodowania jeśli uległeś wypadkowi przy pracy albo jeśli uważasz, że odniosłeś urazy w związku z zaniedbaniem przez Twojego pracodawcę przepisów regulujących bezpieczeństwo i Higienę Pracy. Możesz starać się o odszkodowanie za uszkodzenie ciała, za utracone uposażenie, za poniesione koszty medyczne oraz inne wydatki.

Kto wypłaca odszkodowania za wypadki przy pracy w Irlandii?

Większość irlandzkich pracodawców posiada Polisę Ubezpieczeniową od Odpowiedzialności Cywilnej aby zapewnić sobie finansowe zabezpieczenie w wypadku jakichkolwiek roszczeń o odszkodowania za wypadek przy pracy ze strony pracowników. Dlatego też większość odszkodowań jest wypłacana przez firmy ubezpieczeniowe. Jednakże pracodawca może być zmuszony do wypłacenia pierwszej raty odszkodowania, dlatego też w interesie pracodawcy i jego firmy ubezpieczeniowej leży ustalenie jak najmniejszej kwoty odszkodowania.

Najczęstsze wypadki przy pracy w Irlandii

Wypadki w pracy mogą zdarzyć się z wielu przyczyn, wliczając:

  • poślizgnięcia, potknięcia i upadki na równej powierzchni,
  • upadki z wysokości: ze schodów, z drabiny lub rusztowania,
  • obsługę ładunków, wliczając podnoszenie i przenoszenie ładunków, skręcanie i obracanie ciałem,
  • używanie maszyn, które nie były odpowiednie do wykonywanej pracy albo nie były odpowiednio serwisowane,
  • narażenie na kontakt z chemikaliami albo innymi niebezpiecznymi substancjami przez brak odpowiedniego ubrania ochronnego i sprzętu,
  • ryzyko związane z używaniem i przemieszczaniem pojazdów transportowych w miejscu pracy.

Wypadki drogowe są najczęstszym powodem uszkodzeń ciała i Ty także możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy to będziesz brał udział w wypadku drogowym.

Jeśli odniosłeś obrażenia na skutek wypadku drogowego i jeśli ten wypadek był spowodowany przez innego uczestnika ruchu, który nie zachował należytej ostrożności, możesz być uprawniony do uzyskania odszkodowania za obrażenia, które odniosłeś oraz inne straty jakie poniosłeś na skutek tego wypadku.

Jakie są najczęstsze rodzaje obrażeń odniesionych w wypadkach drogowych?

Najczęstszymi rodzajami obrażeń doznawanymi w wypadkach drogowych, za które przyznawane są odszkodowania w Irlandii są: urazy karku, pleców i kręgosłupa. W niektórych przypadkach możliwe jest staranie się o odszkodowanie za wydatki medyczne, utratę zarobków albo za osobiste cierpienia.

Rodzaje postępowań odszkodowawczych

Twoje obrażenia najprawdopodobniej zostały spowodowane przez wypadek, w którym brałeś udział jako kierowca, pieszy, jadąc na motorze lub rowerze. W tych przypadkach Twoje roszczenie o odszkodowanie będzie skierowane do firmy ubezpieczeniowej kierowcy pojazdu, z którym nastąpiło zderzenie.

Jeśli doznałeś obrażeń w wypadku, w którym brałeś udział jako pasażer samochodu lub motocyklista, możesz starać się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej osoby odpowiedzialnej za wypadek. Może być nią kierowca pojazdu, którego byłeś pasażerem, albo kierowca pojazdu z którym nastąpiła kolizja.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.