Likwidacja szkody na pojeździe w Niemczech

Polak poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Niemczech często ze względu na brak znajomości języka i prawa niemieckiego woli likwidować szkodę w Polsce (za pomocą korespondenta). Jednakże warto pamiętać, że likwidacja szkód na prawie niemieckim może być dla niego pod wieloma względami korzystniejsza i nie taki wilk straszny jak go malują.

Terminy przedawnień szkód na pojazdach w Niemczech

Zgodnie z nowelizacją BGB z 2002 roku roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem 10 lat od ich powstania, o ile w wypadku na terenie Niemiec nie ucierpiał obywatel Niemiec, w przeciwnym razie okres ten skraca się do 3 lat.

Rozliczenie szkody na pojeździe – podobieństwa i różnice Polska-Niemcy

Odszkodowanie za szkodę w pojeździe w Niemczech podobnie jak w Polsce przysługuje bez względu na to, czy właściciel uszkodzonego pojazdu chce go naprawić czy też nie. Poszkodowany w wielu przypadkach może również zadecydować czy pojazd ma być naprawiony w warsztacie (tzw. rozliczenie fakturowe) czy na podstawie kosztorysu (tzw. rozliczenie kosztorysowe). Różnica pojawia się w kwestii podatku. Zgodnie z art. 249 BGB (niemiecki kodeks cywilny), odszkodowanie obejmuje ewentualne podatki tylko wtedy, gdy zostały one faktycznie przez poszkodowanego poniesione. W przypadku rozliczenia kosztorysowego odszkodowanie zawsze wypłacane jest w kwocie netto, czyli bez podatku VAT.

Inaczej w Niemczech wygląda również przygotowanie kosztorysu naprawy pojazdu. Jeżeli szkoda nie przekracza 750 euro (zw. Bagatellschaden) wystarczy przedłożyć ubezpieczycielowi kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego, taki kosztorys kosztuje jedynie 70 euro. Powyżej tej kwoty konieczna jest wycena biegłego rzeczoznawcy a wybór rzeczoznawcy ma poszkodowany. Koszt przygotowanego kosztorysu zgodnie z prawem niemieckim powinien pokryć finalnie zakład ubezpieczeń sprawcy zdarzenia.

Jeżeli mamy do czynienia ze szkodą całkowitą czyli koszty naprawy przekraczają o 130% sumy Wiederbeschaffungswert (wartości pojazdu sprzed wypadku). Poszkodowany nie może rościć od strony przeciwnej kosztów naprawy. W takiej sytuacji dopuszczalne jest żądanie wyłącznie kosztów potrzebnych do nabycia podobnego samochodu, w stanie przed wypadkiem minus „pozostałości” (tzw. Restwert) czyli wartość uszkodzonego samochodu (sytuacja gdy naprawa nie jest z różnych względów ekonomicznych uzasadniona).

Jeżeli koszt naprawy nie przekracza 30% Wiederbeschaffungswet, to poszkodowany ma prawo do zwrotu kosztów naprawy samochodu. Są jednakże 2 warunki takiego podejścia tj.: samochód musi być wtedy faktycznie naprawiony i używany dalej przez najmniej sześciu miesięcy.

Pozostałe roszczenia w przypadku szkody na pojeździe

Zmniejszenie wartości rynkowej pojazdu – roszczenie dla posiadaczy pojazdów nie są starszych niż 5 lat i nie mają przebiegu większego niż 100 000 km. W Niemczech obliczenie wartości odbywa się  wg odpowiednich tabel zmniejszenia wartości rynkowej samochodu.

Koszty holowania (Abschleppkosten) – koszt obejmuje odholowanie samochodu do najbliższego warsztatu samochodowego, parkowanie do 14 dni na płatnym parkingu pomocy drogowej, koszty dźwigu, załadunku itp. Zdarza się że ubezpieczyciel wyraża zgodę na pokrycie kosztów holowania auta z Niemiec do Polski pod warunkiem, że nie jest to szkoda całkowita

Zwrot kosztów za wynajem samochodu (Mietwagenkosten) – zwrot jest możliwy pod warunkiem, że wynajmowany samochód jest podobnego typu i wyposażenia jak uszkodzony w wypadku,  można wynająć pojazd na okres naprawy uszkodzonego samochodu, lub gdy naprawa się nie opłaca do czasu kupna nowego samochodu (nie dłużej niż do 14 dni).

Odszkodowanie za brak możliwości używania samochodu (Nutzungsausfall) – wysokość  odszkodowania określa się na podstawie odpowiednich tabelach (waha się ona od 15 do 75 euro)

Koszty związane z wyrejestrowaniem starego samochodu i zarejestrowaniem nowego oraz wydatków poniesionych na nowe tablice rejestracyjne – odszkodowania ryczałtowego w wysokości do 50 euro.

Odszkodowanie ryczałtowe (Unfallpauschale)  – są to kwoty które nie wymają udowodnienia w postaci rachunków lub faktur 15-30 euro (koszty związane z wypadkiem, np. rozmowy telefoniczne).

Chcesz skonsultować szkodę na pojeździe w Niemczech? Napisz do nas.