Co należy zrobić po wypadku w pracy w Anglii

Zgłoś wypadek swojemu przełożonemu

Zaraz po wypadku, o ile pozwala Ci na to stan, w jakim znalazłeś się w jego wyniku, powinieneś powiadomić o nim swojego przełożonego. Musisz pamiętać o tym, że czasem pierwsze poważniejsze objawy wypadku (np. uszkodzenia wewnętrzne, opuchlizna, silny ból) mogą pojawić się jakiś czas po zdarzeniu, dlatego pracodawca może początkowo bagatelizować twój uraz i nakłaniać cię do wzięcia się w garść i powrotu do pracy. Nie powinieneś reagować na tego typu polecenia. Niezależnie od tego, co mówi pracodawca poproś go o kontakt z osobą, która pełni funkcję “first aider” i udzieli ci pierwszej pomocy.

Poproś o kontakt z lekarzem

Jeśli first aider nie będzie dostępny lub uzna, że nie jest w stanie poprawnie zdiagnozować twojego stanu powinieneś poprosić o wezwanie karetki lub przewiezienie do najbliższej placówki medycznej, która będzie w stanie udzielić ci pomocy.

Sporządzenie raportu z wypadku

Po tym, gdy stan twojego zdrowia zostanie zweryfikowany przez first aidera lub podjęte zostaną wszelkie konieczne działania związane z tym, żeby zabezpieczyć twoje zdrowie poproś pracodawcę o sporządzenie raportu dotyczącego wypadku i okoliczności mu towarzyszących. Pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek sporządzenia takiego raportu i w żadnym wypadku nie może ci tego odmówić.

Nigdy nie podpisuj raportu przed jego dokładnym przeczytaniem. Nie daj się przekonać argumentami, że to tylko formalność, ponieważ twój podpis pod raportem jest prawnie wiążący, a co za tym idzie, poświadczasz, że się z nim zapoznałeś i zgadzasz się z przedstawioną w nim wersją wydarzeń. Jeśli podpiszesz raport, w którym pracodawca próbował zataić okoliczności przemawiające na jego niekorzyść lub zrzucić winę za wypadek na ciebie, wówczas w dalszym toku sprawy będzie ci bardzo ciężko udowodnić swoje prawo do uzyskania odszkodowania.

A zatem pamiętaj, aby raport dokładnie czytać, a jeśli sporządzony jest on w języku angielskim, którym nie władasz dostatecznie biegle, to przed podpisaniem poproś o jego kopię i skonsultuj jego treść z tłumaczem.

Dodatkowe czynności

Na potrzebę późniejszego kontaktu z prawnikami zanotuj sobie wszystko, co pamiętasz z dnia wypadku, łącznie z jego dokładną datą i godziną. Pamiętaj, że sprawy o odszkodowanie mogą trwać wiele miesięcy, a pamięć ludzka nie jest doskonała, dlatego warto sporządzić tego typu notatki, aby w późniejszym toku sprawy móc przypomnieć sobie szczegóły, o które będzie mógł zapytać prawnik.

Warto również skonsultować się ze współpracownikami, którzy byli świadkami wypadku i będą mogli potwierdzić twoją wersję wydarzeń. W dalszym toku sprawy mogą być oni przesłuchani w charakterze świadków (jeśli wyrażą na to zgodę).

W jaki sposób starać się o odszkodowanie?

Sprawy związane z uzyskaniem odszkodowania za wypadek w pracy są na terenie Anglii dosyć skomplikowane, dlatego samodzielna próba uzyskania odszkodowania będzie wymagała od ciebie doskonałej znajomości języka (bądź też stałego kontaktu z tłumaczem) oraz dużego nakładu czasu potrzebnego na prowadzenie korespondencji oraz rozmów z prawnikami strony przeciwnej. Najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania oraz zminimalizowanie swojego bezpośredniego zaangażowania w sprawę jest jej powierzenie kompetentnej firmie zajmującej się pomocą prawną w uzyskaniu odszkodowań na terenie Anglii. Tego typu firma zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z przebiegiem sprawy, zapewni opiekę medyczną poszkodowanemu i będzie pośrednikiem pomiędzy nim, prawnikami, lekarzami oraz urzędnikami.