Odszkodowanie za potknięcie lub poślizgnięcie na chodniku

Opis przypadku potknięcia

W dniu 12 sierpnia 2012 roku idąc do pracy uległam potknięciu. Jego powodem była niewidoczna na skutek padającego deszczu dziura znajdująca się w chodniku. W wyniku upadku doznałam licznych obrażeń fizycznych – złamana noga, liczne sińce i otarcia naskórka. Na miejsce zdarzenia wezwane zostało pogotowie, które zabrało mnie do szpitala, gdzie założono mi gips na złamaną nogę oraz opatrzono moje rany. Jeszcze tego samego dnia wróciłam do domu. Jednak przez kolejne trzy miesiące moje funkcjonowanie było znacznie ograniczone – nie mogłam wykonywać pracy zawodowej, a podstawowe czynności w domu wykonywałam dzięki pomocy mojego męża. Przez okres miesiąca od dnia zdarzenia odczuwałam ból złamanej nogi. W związku z tym poniosłam koszty wykupienia leków przeciwbólowych i maści. Ponadto musiałam również przerwać regularną grę w tenisa.

Szkody powstałe na skutek potknięcia

Na skutek przedstawionego powyżej zdarzenia poszkodowana poniosła liczne szkody majątkowe – zniszczone na skutek upadku spodnie, uszkodzony telefon komórkowy, utrata zarobków (poszkodowana pracowała na umowę zlecenie). Ponadto poniosła koszty leków i maści. Dodatkowo doznała cierpień psychicznych na skutek niefortunnego zdarzenia. Spowodowane były one faktem, iż nie mogła wykonywać swojej pracy zawodowej, musiała zrezygnować z regularnej gry w tenisa i innych rozrywek. Jej ogromne niezadowolenie wzbudzało także obciążenie jej męża obowiązkami domowymi, które wcześniej wykonywane były przez poszkodowaną.

Roszczenia po potknięciu

Na podstawie art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego poszkodowanej przysługuje odszkodowanie za wszelkie koszty wynikłe na skutek zdarzenia – zniszczone spodnie i telefon komórkowy, zakup leków i maści, oraz zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę (cierpienia fizyczne i psychiczne) na podstawie art. 415 § 1 Kodeksu cywilnego. Mówiąc o cierpieniach fizycznych mamy w tym przypadku do czynienia z bólem nogi, który poszkodowana odczuwała przez okres miesiąca od dnia zdarzenia. Z kolei cierpienia psychiczne spowodowane były ograniczeniami związanymi z niemożliwością gry w tenisa, a także obciążeniem męża obowiązkami domowymi.

Art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, iż naprawienie szkody obejmować powinno również korzyści, jakie poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby nie doszło do zdarzenia. Zatem poszkodowanej przysługuje odszkodowanie za utratę dochodów, których nie uzyskała w związku z nie wykonywaniem pracy zawodowej na skutek złamanej nogi i przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Kto odpowiada za szkody powstałe na skutek potknięć o nierówny chodnik?

Odpowiedzialny za szkodę jest podmiot, który sprawuje zarząd nad chodnikiem i który zobowiązany jest do utrzymania jego właściwego stanu. W przedstawionej sytuacji podmiotem tym jest Miejski Zarząd Dróg, a zatem jednostka organizacyjna gminy. W przypadku nieprawidłowości i zaniedbań w wykonywaniu swojego obowiązku, zarządca drogi zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody powstałe na ich skutek. To właśnie zarządca drogi zaniechał naprawy chodnika, co skutkowało potknięciem poszkodowanej. Zatem może ona dochodzić wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia od Miejskiego Zarządu Dróg.

Pamiętać jednak należy, że nie zawsze odpowiedzialność za szkody powstałe na chodnikach odpowiadać będzie gmina bądź jej jednostka organizacyjna. Zdarzenie przedstawione powyżej nastąpiło na chodniku znajdującym się wzdłuż drogi gminnej, a zatem obowiązek utrzymania jego właściwego stanu spoczywał na gminie. Jednak może dojść do sytuacji, w której zdarzenie będzie miało miejsce na chodniku przynależącym do drogi powiatowej, wojewódzkiej lub krajowej. W tych przypadkach podmiotem odpowiedzialnym będzie inny podmiot publiczny – odpowiednio powiat lub województwo (ich zarządy bądź jednostki organizacyjne), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zatem w tych sytuacjach kierowanie ewentualnych roszczeń skierowane będzie do wymienionych podmiotów.

Potknięcia i poślizgnięcia w miejscach publicznych – o czym pamiętać po wypadku?

W przypadku ulegnięcia potknięciu bądź innemu zdarzeniu w miejscu publicznym, powodującemu straty i krzywdy, pamiętać należy o zrobieniu zdjęć miejsca, w którym do niego doszło. Pozwoli to udowodnić niewłaściwe utrzymanie stanu określonego miejsca.
Istotne znaczenie mają również świadkowie. Zatem warto poprosić ich o adres bądź numer telefonu w celu kontaktu w sprawie zeznań.
W sytuacji ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie niezbędna jest także wszelka dokumentacja medyczna poszkodowanego związana ze zdarzeniem – wypis ze szpitala, recepty, skierowanie na rehabilitację, dokumentacja z poradni zdrowia. Pozwoli ona na dokładne określenie uszczerbków na zdrowiu, które poniósł poszkodowany. Ponadto gromadzenia wymagają wszelkie rachunki i faktury potwierdzające zakup m.in. leków, zniszczonych ubrań i innych przedmiotów.