Odszkodowanie za polisolokatę

Produkty polisolokat pojawiły się na polskim rynku w latach 2006-2007 i znalazły wielu zainteresowanych nabywców, którzy ulokowali w nich około 50 miliardów złotych. Po kilku latach klienci ubezpieczalni zaczęli przedterminowo wycofywać swoje środki tracąc nawet 90% zainwestowanych pieniędzy.

Czym są polisolokaty?

Polisolokaty inaczej zwane polisami inwestycyjnymi lub polisami z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) to ubezpieczenia na życie i dożycie. Inaczej mówiąc ubezpieczenia z lokatą oszczędnościową, w których część składki była inwestowana w różnych instrumentach finansowych a nieznaczna część przekazywana na ubezpieczenie. Umowy były zawierane na wiele lat: 5, 10 lub 15. Dlaczego połączono polisę i lokatę? Wszystko po to aby uniknąć tzw. podatku Belki czyli 19% podatku od zysku z depozytu. W związku z tym, iż w Polsce polisy nie były oprocentowane podatkiem Belki, firmy ubezpieczeniowe wprowadziły nowy produkt oferując klientom większy zysk.

Podstawa prawna roszczeń z polisolokat

W związku z licznymi skargami konsumentów na produkty inwestycyjno-oszczędnościowe kierowane do UOKiK a także Rzecznika Finansowego, wspomniane podmioty postanowiły przyjrzeć się problemowi. Klienci widząc, że potencjalny zysk jest niepewny, zaczęło masowo rezygnować z polisolokat, co wiązało się ze stratami większości zainwestowanych pieniędzy. W opinii UOKiK wielu konsumentom nie przekazano jasnych informacji na temat ryzyka związanego z zawarciem długoterminowej umowy. Ponadto przedstawiciele sprzedając produkty, skupiali się wyłącznie na korzyściach, prezentowali wyliczenia, tabele i wykresy dzięki którym potencjalni nabywcy byli przekonani, że podejmują racjonalną decyzję. Kolejnym problemem okazały się „opłaty likwidacyjne” stosowane w przypadku rezygnacji z kontynuowania polisolokaty, co prowadziło do utraty znacznej części wpłaconych środków. W licznych wyrokach (w tym Sąd Okręgowy w Warszawie – XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w wyroku z dnia 09.01.2012r sygn. Akt XVII AmC 376/11), sądy jednoznacznie stwierdziły, iż pobieranie opłat likwidacyjnych stanowi klauzulę niedozwoloną (abuzywną) i zakazuje ich stosowania.Skonsultuj swoje prawa

Kto ma prawo do odszkodowania za polisolokatę?

Osoby, które zawarły umowę o ubezpieczenie na życie z lokatą, czyli o tzw. polisolokatę, złożyły wniosek o całkowitą wypłatę świadczeń i straciły część oszczędności mają możliwość odzyskania części pieniędzy. W pierwszej kolejności warto dokładnie przeanalizować rozliczenie umowy czyli wyliczenie zebranych składek i pobranych opłat. Jeśli przy wyliczeniu lokaty, firma ubezpieczeniowa powołała się na zapisy w OWU, które stanowią klauzule niedozwolone, konsument może domagać się zwrotu należnych środków – dotyczy to w szczególności „opłaty likwidacyjnej”. Istnieje również możliwość żądania wypłaty wszystkich wpłaconych na polisę środków, wskazując na nieważność umowy. W takim przypadku należy wykazać, iż konsument nie otrzymał szczegółowego wyjaśniania dotyczącego sposobu naliczania zysków. W praktyce firmy ubezpieczeniowe odwołując się do „Regulaminu Funduszu” posługują się pojęciami, których przeciętny konsument nie jest w stanie zrozumieć.

Zwrot opłaty likwidacyjnej z polisolokaty

Co to jest opłata likwidacyjna?
Opłata likwidacyjna to ustalona w umowie kwota, pobierana przez ubezpieczyciela w chwili przedterminowego rozwiązania umowy lub wypłacenia przez konsumenta części zgromadzonych środków. To właśnie opłata likwidacyjna jest aktualnie głównym przedmiotem sporów sądowych. Zarówno Rzecznik Finansowy jak i UOKiK stwierdzili, iż pobieranie opłaty likwidacyjnej to klauzula niedozwolona w związku z tym jest niezgodna z prawem i narusza interesy konsumenta.

O jakie odszkodowanie można walczyć?
Trudno jednoznacznie określić w jakiej wysokości można uzyskać odszkodowanie. Wszystko jest uzależnione od roszczeń poszkodowanego konsumenta. Jeśli jego głównym celem jest doprowadzenie do unieważnienia umowy, może się domagać zwrotu wszystkich wpłaconych składek odwołując się do art. 353 1 k.c. w zw. z art. 58 k.c. W takiej sytuacji na podstawie art. 405 k.c. w zw. z art. 410 § 1 k.c można mówić o bezpodstawnym wzbogaceniu ubezpieczyciela. Drugim rozwiązaniem jest żądanie zwrotu potrąconej kwoty stanowiącej niedozwoloną klauzulę czyli „opłatę likwidacyjną”. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał w/w klauzule do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerami: 4633, 4632, 3834 i 2161. Dzięki temu konsument ma podstawy aby walczyć o odzyskanie swoich oszczędności.

Odszkodowanie z polisolokaty

Pozew o odszkodowanie z polisolokaty. Procedura sądowa
Jeżeli konsument zdecydował się na przedterminowe odstąpienie od umowy polisolokaty i otrzymał kwotę pomniejszoną o „opłatę likwidacyjną” może się zwrócić do ubezpieczyciela o jej zwrot powołując się na zastosowaną klauzulę abuzywną. W większości przypadków firmy ubezpieczeniowe nie widzą podstaw do zwrotu żądanej kwoty, odwołując się wyłącznie do warunków umowy lub przedstawiając tabelę operacji finansowych na rachunku konsumenta. Wówczas jedyną skuteczną metodą odzyskania pieniędzy jest wytoczenie powództwa firmie ubezpieczeniowej. Orzeczenia sądów coraz częściej są przychylne konsumentom, którzy odzyskują bezprawnie pobrane opłaty likwidacyjnej.

Termin przedawnienia roszczeń

Istnieje pewna rozbieżność w informacjach dotyczących terminu przedawnienia roszczeń o wypłatę części świadczenia wykupu zatrzymanego przez ubezpieczyciela na podstawie abuzywnych postanowień umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym. Czy w sporach ma zastosowanie trzyletni termin przedawnienia zgodnie z przepisem art. 819 par. 1 k.c. czy termin dziesięcioletni zgodnie z przepisem art. 118 k.c.? Tą kwestię ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy w związku z otrzymanym w dniu 8 lutego 2018 r. zapytaniem prawnym.

Jeżeli posiadasz polisolokatę, chcesz skonsultować możliwości jej wypowiedzenia, skontaktuj się z nami.