Odszkodowania po wypadku motocyklowym
Sezon motocyklowy rozpoczyna się w kwietniu a kończy w październiku. W ciągu tych 7 miesięcy można zaobserwować wzmożoną ilość kolizji i wypadków z udziałem motocyklistów. Wbrew obiegowej opinii to nie motocykliści są głównymi sprawcami najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. To czy motocyklista i jego pasażer ma szanse na uzyskanie należnego odszkodowania, zależy od okoliczności zdarzenia, sposobu postępowania na miejscu zdarzenia oraz od rezultatów dochodzenia policji i ewentualnie prokuratury.
Najczęstsze obrażenia motocyklistów
Producenci odzieży motocyklowej starają się umieścić odpowiednie protektory/zabezpieczanie w newralgicznych miejscach. Niestety, mimo to od lat bez względu na to kto jest sprawcą zdarzenia, jednymi z najbardziej poszkodowanych w wypadkach motocyklowych są kierowcy jednośladów. Najbardziej narażone na obrażenia, są nogi (32% ogółu to obrażenia kończyn dolnych), w 28% wypadków notuje się poważne obrażenia kończyn górnych a około 18% to urazy głowy. W przypadku pasażerów motocykli proporcje obrażeń są nieco inne. Oczywiście najbardziej narażone są nogi (32%), następnie w 24% wypadków to obrażenia głowy i w 18% kończyn górnych czyli rąk.
Odszkodowanie za zniszczony motor, kask i ubranie
Art. 436 pkt.1 kodeksu cywilnego (kc) jasno wskazuje, że posiadacz mechanicznego środka, poruszanego za pomocą sił przyrody, odpowiada za szkody wyrządzone przez ruch tego pojazdu. Dlatego też, każdy właściciel pojazdu mechanicznego w tym motocykla ma ustawowy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC komunikacyjne). Z tej polisy poszkodowanemu w zdarzeniu drogowym zostaje wypłacone należne odszkodowanie.
Jak zgłosić szkodę na motocyklu?
Szkodę na motocyklu zgłasza się identycznie jak każdą inną szkodę na pojeździe/samochodzie.
Dyrektywy unijne mówią jasno, że ubiór motocyklisty ma na celu ochronę życia i zdrowia i jest środkiem ochrony indywidualnej (kask, kombinezon, rękawiczki i buty) oraz, że podlega zabezpieczeniu. Czyli w razie jego zniszczenia poszkodowany może żądać rekompensaty w 100% wartości rynkowej danej rzeczy. Większość motocyklistów wie, że należne jest im odszkodowanie za zniszczony motocykl, niestety nie wszyscy wiedzą jak podejść do zgłoszenia zniszczonych rzeczy. Podczas zgłaszania tej szkody warto zachować zniszczone przedmioty i udokumentować fotograficznie ich uszkodzenia. Innym ważnym elementem są paragony czy faktury potwierdzające cenę zakupu, ich brak nie jest obligatoryjny jednakże może utrudnić cały proces dochodzenia roszczeń.
Zadośćuczynienie dla motocyklisty
Biorąc pod uwagę najczęstsze obrażenia motocyklistów w tym miejscu warto zatrzymać się na kwestii zadośćuczynienia i powstania szkody niemajątkowej. Na wysokość zadośćuczynienia dla motocyklisty i jego pasażera ma wpływ wiele czynników takich jak:
- wielkość trwałego uszczerbku na zdrowiu;
- długotrwałość procesu leczenia i rehabilitacji;
- cierpienie (fizyczne i psychiczne, trauma);
- wiek poszkodowanego;
- prognozy na przyszłość;
- możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu czy hobby.
Niestety ubezpieczyciele, często zaniżają wysokość wypłacanych kwot, w związku z czym warto wiedzieć jak wygląda procedura odwołania od decyzji.
Koszty leczenia motocyklisty
Biorąc pod uwagę znikomą ochronę zewnętrzną motocyklisty, wypadki drogowe z ich udziałem prawie zawsze kończą się uszkodzeniem ciała i rozstrojem zdrowia. Leczenie powypadkowe to często duże koszty, m.in.:
- koszty wizyt u specjalistów;
- zabiegów oraz operacji wykonanych w placówkach prywatnych (jeżeli dany zabieg był konieczny a nie było możliwości wykonania go w ramach funduszu NFZ, np. ze względu np. na odległy termin);
- wydatki związane z zakupem leków (np. przeciwzakrzepowych, przeciwbólowych);
- produktów opatrunkowych;
- stabilizatorów, kul, ortez itp.
Poszkodowany zgłaszając koszty leczenia musi posiadać przede wszystkim oryginały rachunków/faktur (paragony lub imienne faktury) oraz pełną dokumentację medyczną wskazującą zasadność ich zakupu. Warto dopilnować, żeby podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego (konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne i diagnostyczne, wizyty domowe, rehabilitacja, psychoterapia), prosić o fakturę potwierdzającą odbytą wizytę na której będą takie dane jak:
- imię i nazwisko, któremu zostało udzielone świadczenie zdrowotne;
- aktualny adres poszkodowanego;
- datę;
- pełną i dokładną nazwę udzielonego świadczenia zdrowotnego wraz z ceną jednostkową;
- pieczęć firmową placówki;
- podpis osoby upoważnionej do wystawienia rachunku.
Jakie ma roszczenia rodzina motocyklisty w przypadku jego śmierci?
Dochodzenie odszkodowania za wypadek ze skutkiem śmiertelnym wymaga od bliskich udowodnienia relacji ze zmarłym natury finansowej i/lub psychicznej. Strata bliskiej osoby, ból i poczucie krzywdy, to elementy którym ciężko jest nadać wymiar finansowy dlatego wycena wysokości roszczeń z tytułu śmierci jest bardzo trudna. Wysokość zadośćuczynienia waha się od 10.0000 zł nawet do 200.000 zł.
O odszkodowanie za wypadek śmiertelny może rościć najbliższa rodzina motocyklisty, tj. rodzice, rodzeństwo, współmałżonek oraz dzieci. Roszczenia, które wypłaca ubezpieczyciel to:
- zadośćuczynienie;
- stosowne odszkodowanie;
- zwrot kosztów pogrzebu;
- renta.
Chcesz skonsultować swoją sprawę, zadzwoń do eksperta Fundacji – skontaktuj się z nami.