Odszkodowania dla pasażera pojazdu

Wypadki komunikacyjne, objęte ubezpieczeniem obowiązkowym OC pojazdu (motocykla, samochodu, autobusu), niosą za sobą szkody nie tylko dla samych kierowców pojazdów, ale również dla ich pasażerów. Jakie uprawnienia ma pasażer, z jakich ubezpieczeń może zgłosić szkodę, kto za nią odpowiada? Na te pytania odpowiemy w niniejszym opracowaniu.

Czy pasażer ma zawsze prawo do odszkodowań i zadośćuczynienia?

Pasażer, jako osoba podróżująca z kierowcą nie ma wpływu na ruch pojazdu ani kompetencje kierującego, nie wliczając oczywiście zawinionego działania jak np. próba wyrwania kierownicy. Powoduje to, iż poza zaistnieniem przyczynienia do powstania szkody, poszkodowany pasażer nie może zostać uznany za sprawcę wypadku. W każdym możliwym przypadku pasażer może zatem uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie z polisy OC pojazdu sprawcy, a także odszkodowania z ubezpieczenia NW pojazdu, którym podróżował.

Odszkodowanie dla pasażera z OC pojazdu sprawcy

Zgodnie z prawem, pasażer otrzyma odszkodowanie i zadośćuczynienie (oczywiście jeżeli udowodni powstałe szkody i ich rozmiar) z polisy OC – pojazdu, którym podróżował lub drugiego pojazdu, w zależności, który z kierowców został uznany za sprawcę.
Pasażer może wnosić o:

  • Zadośćuczynienie,
  • Odszkodowanie – za doznane szkody materialne,
  • Koszty leczenia i rehabilitacji,
  • Renty.

Bliscy pasażera, który zginął w wypadku mogą wystąpić o renty, stosowne odszkodowanie czy zadośćuczynienie.

Odszkodowanie dla pasażera i kierowcy-sprawcy z ubezpieczenia NW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) daje możliwość uzyskania dodatkowego odszkodowania dla sprawcy. Zasady dochodzenia tego odszkodowania oraz jego wysokość i zasady przyznawania reguluje dobrowolna umowa ubezpieczenia, którą właściciele pojazdów często wykupują dodatkowo do polisy OC pojazdu. Praktycznie odszkodowanie z NW jest bardzo niskie i można je porównać do tzw. ubezpieczeń szkolnych, która szacują złamanie ręki np. na 200 zł (gdzie samo zadośćuczynienie z OC sprawcy może wynieść nawet 10-20 tys. zł).
O odszkodowanie z NW może ubiegać się także kierowca pojazdu będący sprawcą wypadku. Jest to jedyne odszkodowanie jakie otrzyma (nie licząc świadczeń, które mogą mu przysługiwać z ubezpieczenia dobrowolnego ZUS).

Co obejmuje polisa NW w pojeździe?

NW obejmuje najczęściej wszelkie urazy powstałe na skutek załadunku czy rozładunku pojazdu, powstałe w trakcie postoju, tankowania, naprawy pojazdu, wsiadania i wysiadania.
Odszkodowanie z NW pojazdu oblicza się na podstawie tabeli uszczerbków, która określa jaka jest wysokość uszczerbku od – do za dany rodzaj urazu. Umowa określa zaś wartość w złotych procenta uszczerbku.

Przyczynienie pasażera do powstania szkody

Pasażer może otrzymać niższe odszkodowanie i zadośćuczynienie z polisy OC pojazdu sprawcy wtedy gdy przyczyni się do powstania szkody. Stopień przyczynienia określony w procencie może wynieść nawet 90% i spowodować faktyczny spadek świadczenia. Przyczynienie może zostać zastosowane za niezapięte pasy lub podróż z kierowcą będącym pod wpływem środków odurzających czy alkoholu (jeżeli pasażer wiedział o takim stanie poszkodowanego).