Renta na zwiększone potrzeby z OC sprawcy wypadku
U poszkodowanego po wypadku mogą pojawić się zwiększone potrzeby związane z leczeniem, rehabilitacją oraz koniecznością zapewnienia mu opieki. Wydatki te zazwyczaj występują w dłuższej perspektywie czasu a ubezpieczyciel OC sprawcy wypadku (przy pracy, w rolnictwie czy wypadku komunikacyjnego), powinien zwrócić wszelkie koszty leczenia i rehabilitacji. Niestety ich comiesięczne egzekwowanie może być uciążliwe. Dlatego też, warto wiedzieć jakie kroki podjąć aby żądanie świadczenia, jakim jest renta z OC na zwiększone potrzeby było realne i efektywne.
Charakter prawny renty na zwiększone potrzeby
Art. 444 kodeksu cywilnego (kc) wskazuje, że renta ma charakter wyłącznie odszkodowawczy i przesłanką jej ustalenia nie może być koszt utrzymania osoby poszkodowanej. Renta ma być odszkodowaniem za utratę zdolności do pracy (za utratę zarobków) oraz odszkodowaniem za zwiększenie się potrzeb poszkodowanego na skutek wyrządzonej szkody. Bardzo dobrze ujął to Sąd Najwyższy w wyroku z 3.10.1966 r. (III CZP 17/66, OSNC 1968, nr 1, poz. 1): „Renta ma za zadanie naprawienie tylko takich szkód, które nastąpią w bliższej lub dalszej przyszłości (utrata przyszłych zarobków, utrata widoków powodzenia w przyszłości, niezaspokojenie przyszłych zwiększonych potrzeb). Jest to wynikiem tego, że szkoda, którą ma wynagrodzić renta, będąc konsekwencją trwałych skutków uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, ma charakter szkody ciągłej, która narasta sukcesywnie z upływem czasu“.
Zgłoszenie szkody oraz wymagane dokumenty
Zgłoszenie renty obywa się w taki sam sposób jak zadośćuczynienie (czyli szkodę na osobie) lub szkodę na pojeździe, czyli telefonicznie, pisemnie lub za pomocą formularza na stronie www ubezpieczyciela OC sprawcy zdarzenia. Podstawą przy zgłaszaniu roszczenia jakim jest renta na zwiększone potrzeby są dokumenty, które pozwalają na udowodnienie szkody oraz określenie jej wysokości.
Dokumenty wymagane to:
- pełna dokumentacja medyczna z procesu leczenia oraz pisemna informacja lekarza prowadzącego o stanie zdrowia po wypadku;
- zalecenia lekarskie dotyczące np. diety po wypadku;
- pisemna informacja lekarska o konieczności opieki oraz jej zakresie (ile godzin dziennie, przez jaki okres, jakie czynności) oraz oświadczenie osoby zajmującej się opieką nad poszkodowanym;
- oświadczenie poszkodowanego dotyczące negatywnych skutków zdarzenia oraz odnośnie jego potrzeb po wypadku, które uległy zwiększeniu;
- dokumenty potwierdzające przystosowanie mieszkania do nowych potrzeb poszkodowanego;
- udokumentowane koszty ponoszone miesięcznie na leczenie, rehabilitację, dojazdy na leczenie (faktury, rachunki,bilety komunikacji zbiorowej).
Formy renty na zwiększone potrzeby
Renta na zwiększone potrzeby może mieć formę stałą lub czasową co jest uzależnione długości czasu występowania zwiększonych potrzeb u osoby poszkodowanej. Stała renta na zwiększone potrzeby jest wypłacana wówczas gdy uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej jest nieodwracalny (np. urazy czaszkowo-mózgowe, amputacja kończyn, utrata wzroku), czyli pewne potrzeby poszkodowanego będą występować do końca życia.
Wysokość świadczenia renty
Określenie dokładnie wysokości roszczenia jest trudne a wręcz do końca niemożliwe. Wymiar renty na zwiększone potrzeby określa się na podstawie ustalonego zakresu potrzeb oraz wiedzy o kosztach leczenia, opieki, zabiegów rehabilitacyjnych, przystosowania lokalu mieszkalnego do nowych potrzeb poszkodowanego. Wysokość świadczenia nie musi przez cały czas pozostawiać na takim samym poziomie. Dopuszczalna jest zmiana wymiaru renty (zwiększenie lub jej zmniejszenie), o co może wnioskować poszkodowany w każdym czasie, jak sam ubezpieczyciel OC sprawcy zdarzenia może chcieć zweryfikować to świadczenie.
Chcesz ocenić swoje prawa do renty, napisz do nas.