Otwarcie spadku

Jest to jedna z najważniejszych instytucji prawa spadkowego, oznaczający moment śmierci spadkodawcy. Dokumentem, który potwierdza otwarcie spadku jest akt zgonu spadkodawcy, który jest istotnym dowodem w sprawie spadkowej.

Jak uzyskać akt zgonu?

Zgon jest stwierdzany przez lekarza na podstawie karty zgonu. Wystawienie karty zgonu może być szczególnie trudne w sytuacji, gdy lekarz nie jest w stanie ustalić momentu śmierci spadkodawcy. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego – o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzenie zgonu.

Ważność otwarcia spadku dla prawa spadkowego

Od momentu śmierci spadkodawcy, spadkobiercy obejmują całość praw i obowiązków zmarłego – stają się właścicielami majątku oraz mogą podejmować decyzje co do jego rozporządzania. Wówczas następuje również ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych oraz uprawnionych do zachowku.

Dodatkowo istotne jest, iż w przypadku braku testamentu, moment otwarcia spadku wyznacza termin przedawnienia roszczeń o zachowek.
Inne terminy jakie biegną od otwarcia spadku to:

  • termin żądania uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia – 1 rok od momentu dowiedzenia się przez uprawnionego o podstawach do ustalenia niegodności dziedziczenia, ale nie później niż 3 lata od otwarcia spadku;
  • termin wyłączenia od dziedziczenia – w stosunku do małżonka, wobec którego zmarły wystąpił z pozwem o rozwód z wyłącznej winy – 6 miesięcy od dowiedzenia się o otwarciu spadku, nie dłużej niż 1 rok od otwarcia spadku;
  • termin kwestionowania ważności testamentu – 3 lata od uzyskania wiedzy o przyczynie nieważności, nie dłużej niż 10 lat od otwarcia spadku.