Zadośćuczynienie za złamanie nogi

Złamanie nogi jest bardzo częstą konsekwencją wypadków drogowych, wypadków rolniczych czy potknięć i poślizgnięć. Dochodzi do niego na skutek mocnego uderzenia i silnego nacisku na tkanki miękkie i kości. Do złamania kości piszczelowej może dojść także na skutek uprawiania sportu, np. podczas meczu piłki nożnej. Złamanie powoduje duży dyskomfort w funkcjonowaniu poszkodowanego, niejednokrotnie uniemożliwia pracę, dlatego tak ważne jest wystąpienie do sprawcy lub jego ubezpieczyciela o należne zadośćuczynienie.

Jak udowodnić złamanie nogi w wypadku?

Podstawowym dowodem doznania złamania jest dokumentacja medyczna. Może to być wypis ze szpitala, karta operacyjna, historia choroby z leczenia u ortopedy. Dobrze, jeżeli dokument zawiera opis i informacje o powodach złamania, ale istotna jest także data zdiagnozowania złamania.

Jakie kości nogi mogą ulec złamaniu przy wypadku?

Poszkodowany może doznać różnego rodzaju złamań oraz złamań różnych kości. Może to być złamanie kości udowej, kości piszczelowej, złamanie trzony kości. Może dojść do zlamania otwartego, które jest dużo bardziej skomplikowane w leczeniu i może wymagać zaopatrzenia złamania w postaci śrub.

Jak wysokie zadośćuczynienie za złamanie nogi?

Wysokość zadośćuczynienia za złamanie nogi będzie zależeć od dolegliwości urazu, jego skomplikowania (np. złamanie otwarte), czasu leczenia, rodzaju złamanej kości. Poza doznanym uszczerbkiem na zdrowiu na skutek złamania, poszkodowany ocenia również swoje straty psychiczne, które mają wpływ na wysokość zadośćuczynienia. Będzie to stres związany z niedyspozycją, który można udowodnić chociażby poprzez przedstawienie odpowiedniej dokumentacji medycznej z leczenia u psychologa lub psychiatry. Standardowo wyskokośc zadośćuczynienia za złamanie nogi będzie wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętać przy tym należy, iż zadośćuczynienie wypłaca sprawca szkody lub jego ubezpieczyciel, zatem nie jest to odszkodowanie wypłacane z polisy własnej NW czy na życie. Wysokość odszkodowania z własnej polisy może być bowiem dużo niższe i wynieść tylko kilkaset złotych.

A co jeżeli złamanie nogi powoduje długotrwałe szkody, konieczność leczenia i niezdolność do pracy?

W takim przypadku poszkodowanemu może przysługiwać wiele więcej roszczeń, jak chociażby zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, zwrot utraconych dochodów, czy nawet renta – jeżeli złamanie nogi powoduje długotrwałą niezdolność do pracy.

Zadośćuczynienie za złamanie nogi dla sportowca

Jeżeli złamanie nogi powoduje skutkuje zakończeniem kariery zawodowego sportowca, może on ubiegać się od sprawcy dużo wyższego zadośćuczynienia, gdyż jego straty natury psychicznej będą również większe. Wniosek jest zatem taki, iż zadośćuczynienie będzie tym wyższe, im bardziej złamanie nogi wpłynęło na życie poszkodowanego.