Przedawnienie roszczeń o zachowek

Przedawnienie jest jedną z podstawowych instytucji prawa cywilnego, w tym prawa spadkowego. Każdy uprawniony powinien wziąć pod uwagę terminy obowiązujące przy roszczeniach o zachowek. Jeżeli termin przedawnienia zostanie przekroczony, osoba zobowiązana do zapłaty może uchylić się od spełnienia roszczenia poprzez złożenie zarzutu przedawnienia roszczenia.

Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku

Spadkobierca ma prawo wystąpić o zachowek w terminie 5 lat, licząc od:

  • Ogłoszenia testamentu po spadkodawcy,
  • Otwarcia spadku – jeżeli testament nie został sporządzony.

Ogłoszenia testamentu dokonuje notariusz lub sąd w toku postępowania spadkowego. Otwarcie spadku ma z kolei miejsce w momencie śmierci spadkodawcy.

Jeżeli zobowiązany do zapłaty zachowku chce podnieść zarzut przedawnienia powinien to zrobić w toku sprawy sądowej. Zarzut taki będzie skuteczny tylko w przypadku wszczęcia sprawy spadkowej po terminie 5 lat od powyższych początków terminu.

Jak przerwać bieg przedawnienia?

Przedawnienie zachowku można przerwać albo poprzez złożenie zawezwania do próby ugodowej albo wytoczenie powództwa o zapłatę zachowku przed terminem przedawnienia.

O ile zawezwanie do próby ugodowej jest prostą czynnością procesową, niewymagającą wysokich kosztów i zgody stron, o tyle proces o zachowek jest regularnym procesem cywilnym wymagającym odpowiedniej reprezentacji. Brak pełnomocnika procesowego może spowodować, iż poszkodowany spadkobierca nie będzie w stanie skutecznie bronić swoich racji.

Jeżeli chcesz skonsultować swój przypadek, napisz do nas.