Wysokość zadośćuczynienia dla dorosłych dzieci po śmierci rodziców

Avatar
KachaK
Poszkodowany

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, jaką wysokość zadośćuczynienia mogą na drodze sądowej otrzymać dorosłe dzieci 65 letniego zmarłego. Członek mojej rodziny spowodował wypadek śmiertelny i dzieci zmarłego zapewne będą żądać zadośćuczynienia - chcemy widzieć na jaki kwoty trzeba się szykować.

Avatar
Kamil Kowalczyk
Poszkodowany

Dzień dobry. Wszystko zależy od relacji między ojcem a dzieckiem. Teoretycznie dorosłe dzieci po założeniu własnej rodziny, posiadaniu dzieci skupiają się na tej najbliższej rodzinie. Na wysokość odszkodowania ma wpływ odległość zamieszkania, częstotliwość kontaktów, wzajemna pomoc itp. Można uzyskać od 10.000 do 80.000 zł dla dorosłych dzieci.

Przykładowo syn mieszkający od 15 lat za granicą, dzwoniący na 10 minut raz na miesiąc i przyjeżdżający raz na rok do domu rodzinnego dostanie 10-20 tysięcy. Natomiast córka mieszkająca z całą rodziną z tatą, opiekująca się nim, wspierająca go finansowo, otrzymująca wsparcie w postaci pilnowania wnuków itp. może dostać nawet 60-80 tysięcy.

Powinniście też wiedzieć, że o odszkodowanie mogą się też starać także rodzeństwo zmarłego, zięć, synowa, wnukowie.

Avatar
Milena88
Poszkodowany

Witam. Z tego co kojarzę, to oczywiście zięć, synowa i wnukowie mogą uzyskać odszkodowanie (0-10.000 zł) ale należy wykazać, że relacja między osobą a zmarłym była szczególnie bliska. Tak więc zięć odwiedzający teściową raz na rok bo jej nie lubi, nie uzyskałby świadczenia. Jeśli zmarły miał sporą rodzinę, to suma zadośćuczynienia dla wielu bliskich łącznie będzie bardzo duża. Radzę więc w takich sytuacjach dążyć do ugód przedsądowych - pozwoli to na uniknięcie kosztów sądowych i adwokatów.

Avatar
MichalZiel
Poszkodowany

To za spowodowany wypadek płaci się z wlasnej kieszeni? Chyba po to jest polisa na samochodzie zeby z tego zostao wypłacone? Znajomy też spowodował wypadek ale nic mi nie wiadomo żeny coś musiał sam płacić rodzinie poszkodowanej osoby.

Marta Sordon
Marta Sordon
Kancelaria Odszkodowawcza

Witam serdecznie,

w przypadku, gdy do zdarzenia doszło na skutek przestępstwa (prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, bez uprawnień lub nabytym na skutek kradzieży), umyślnie lub celowo, albo np. sprawca uciekł z miejsca zdarzenia - Ubezpieczyciel ma podstawę do zastosowania tzw. regresu roszczeń, czyli wypłaca odszkodowanie, jednak o zwrot wypłaconej kwoty może się ubiegać od swojego Ubezpieczonego.

Biorąc pod uwagę wysokość kwot zadośćuczynienia dla bliskich osób osoby zmarłej na skutek wypadku, w zależności od stopnia pokrewieństwa i bliskości relacji - kwoty te mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jeśli do wypadku doszło jedynie z powodu winy kierującego pojazdem - jego Ubezpieczenie pokryje wysokość zadośćuczynienia dla bliskich zmarłego, w tym także koszty pochówku czy znaczne pogorszenie sytuacji materialnej.

Marta Sordon
Campter Odszkodowania
tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec www.campter.pl
Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać