Jak uzyskać odszkodowanie ZUS po złamaniu nogi w pracy?

Avatar
Olka KM
Poszkodowany

Witam serdecznie,

miałam miesiąc temu wypadek przy pracy. Poślizgnęłam się na umytych przez Panią sprzątaczkę schodach i złamałam nogę. Nigdy wcześniej nie miałam takiej sytuacji, więc będę wdzięczna za informację, jakie dokumenty należy zgłosić do ZUS oraz kiedy należy złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Na jakie odszkodowanie mogę liczyć?

Pozdrawiam, Olka

Avatar
Milena88
Poszkodowany

Witaj!

Po takim wypadku przy pracy masz prawo starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS po zakończeniu leczenia. Lekarz prowadzący powinien wystawić druk OL-9 potwierdzający zakończenie leczenia i stan zdrowia po jego zakończeniu. Powinnaś dodatkowo zebrać pełną dokumentację medyczną (w tym zdjęcia RTG). Zrób też kopię protokołu powypadkowego i napisz oświadczenie dotyczące samego wypadku oraz jego skutków zdrowotnych. W ZUSie albo na internecie musisz znaleźć wniosek do ZUS, który należy uzupełnić.

Komplet dokumentów możesz złożyć w placówce albo wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do swojej placówki ZUS.

Po kilku dniach zostaniesz poinformowana o terminie komisji lekarskiej. Lekarz orzecznik na podstawie dokumentacji medycznej i naocznego badania stwierdzi wysokość uszczerbku na zdrowiu. Dostaniesz orzeczenie lekarza ze wskazaniem procentu uszczerbku na zdrowiu - masz 2 tygodnie na sprzeciw od tego orzeczenia, jeślibyś się z nim nie zgadzała.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia lekarskiego ZUS powinien wydać decyzję do 14 dni. Wypłata następuje do 30 dni. Jeśli nie będziesz się zgadzać z decyzją, to masz 30 dni na ewentualne odwołanie.

Życzę Ci zdrowia i powodzenia w uzyskaniu odszkodowania!

Pozdrawiam :)

Avatar
Robcio
Poszkodowany

Cześć Olka :-) przy odszkodowaniu z ZUS powinnaś zwrócić uwagę na przyznany uszczerbek na zdrowiu. ZUS czasami przyznaje mniejszy procent niż to się należy.

Uszczerbek na zdrowiu zależy od miejsca złamania, leczenia, rehabilitacji, przebytych zabiegów, długości leczenia i stanu zdrowia po zakończeniu leczenia. Warto więc skonsultować wysokość uszczerbku ze specjalistami, żeby dowiedzieć się, jaki mniej więcej procent uszczerbku Ci się należy.

Marta Sordon
Marta Sordon
Kancelaria Odszkodowawcza

Witam serdecznie,

jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami. Po zakończeniu leczenia i uzyskaniu druku OL-9 od lekarza prowadzącego o stanie zdrowia (ważny 30dni) należy złożyć wniosek do ZUS o wypłatę jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy.

Wypadek musi zostać uznany za wypadek przy pracy oraz nie może zaistnieć z wyłącznej winy osoby poszkodowanej, aby możliwe było uzyskanie świadczenia.

Dodatkowo dodam także, że możliwe jest dochodzenie roszczeń uzupełniających z OC pracodawcy, jeśli wypadek zaistniał z winy lub zaniedbania pracodawcy lub innego pracownika, za którego ponosi on odpowiedzialność. Jeśli zaniedbanie wskazano w protokole powypadkowym można dochodzić roszczeń, ponad te, wypłacone przez ZUS.

Zachęcam do kontaktu i bezpłatnej konsultacji możliwości uzyskania odszkodowania.

Marta Sordon
Campter Odszkodowania
tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec www.campter.pl
Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać