Pozew do Sądu Administracyjnego o przyznanie Świadczenia pielęgnacyjnego

Avatar
Blanka Kowalczyk
Poszkodowany

Witam,

moja koleżanka ma niepełnosprawnego męża. Od 3 lat porusza się na wózku inwalidzkim po wypadku komunikacyjnym. Koleżanka musiała zrezygnować z pracy zawodowej, bo konieczna była i jeszcze jest całodobowa opieka nad mężem. Starała się o zasiłek pielęgnacyjny ale odmówiono, bo należy jej się specjalny zasiłek opiekuńczy (jest 3 razy mniejszy). Czy koleżanka może złożyć sprawę w sądzie administracyjnym i walczyć o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego?

Pozdrawiam,

Blanka

Avatar
Piotrek M.
Poszkodowany

Witam. Z tego co wiem, to można walczyć w Sądzie Administracyjnym o taką dopłatę i można się cofnąć z roszczeniami 3 lata do tyłu. Trybunał Konstytucyjny kilka lat temu stwierdził, że niekonstytucyjne jest opiekunów na tych, którzy opiekują się osobą która stała się niepełnosprawna do 18 roku życia a na tych, których podopieczny został niepełnosprawny w dorosłym życiu. Opiekun poświęcający życie prywatne i zawodowe dla osoby bliskiej potrzebuje wsparcia finansowego bez względy na to, czy opiekuje się dzieckiem, mężem, matką czy innym członkiem rodziny. I ma do tego prawo. Polecam znaleźć adwokata biegłego w prawie administracyjnym i podjąć współpracę. Słyszałem, że cofając się 3 lata do tyłu można uzyskać około 30.000 zł.

Avatar
Iza1990
Poszkodowany

Nie wiem jak wcześniej, ale wiem, że w 2019 i 2020 zasiłek opiekuńczy wynosił 620 zł a świadczenie pielęgnacyjne wynosiło w 2019 roku 1583 zł a w 2020 roku 1830 zł. To jest prawie trzy razy większa kwota. Ja rozumiem, że dzieci trzeba szczególnie chronić, ale jaka jest różnica między opiekunem 10 letniego niepełnosprawnego dziecka a 40 letniego niepełnosprawnego męża. W obu przypadkach opiekun poświęca życie dla bliskiej osoby.

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać