Podatek dochodowy przy sprzedaży wierzytelności

Avatar
Blanka Kowalczyk
Poszkodowany

Witam serdecznie. Miałam szkodę na pojeździe i chciałam ją sprzedać Kancelarii Odszkodowawczej. Powiedzieli mi, że muszą odprowadzić w moim imieniu podatek dochodowy..... nie rozumiem dlaczego. Przecież odszkodowanie nie jest opodatkowane.... czy to nie jest przypadkiem koszt Kancelarii a nie mój?

Avatar
Piotrek M.
Poszkodowany

Witam serdecznie. Masz rację, odszkodowanie jest pokryciem strat i nie trzeba od przyznanych kwot odprowadzać podatku dochodowego. Ale zapłata pieniężna za sprzedaż wierzytelności związanej ze szkodą na pojeździe nie jest odszkodowaniem. W związku z tym kwota ta jest traktowana jako dodatkowy dochód i trzeba od tego odprowadzić podatek dochodowy. Obecnie wynosi on 18%. Sam sprzedawałem 3 szkody i za każdym razem Kancelaria płaciła za mnie ten podatek a potem dostałem PIT potwierdzający jego opłacenie. Jest to więc normalna i standardowa procedura przy sprzedaży szkody. Pozdrawiam

Avatar
Milena88
Poszkodowany

Sama sprzedawałam szkodę w zeszłym roku. Kancelaria opłaciła za mnie podatek ale przy rozliczeniu rocznym podatek ten został mi zwrócony przez urząd skarbowy. Podobno niektóre osoby mogą liczyć na zwrot tych kosztów, ale zależy to od dochodów, progu podatkowego i wielu innych czynników.

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać