Jak zmusić pracodawcę do sporządzenia protokołu powypadkowego?

Avatar
Olka KM
Poszkodowany

Witam wszystkich serdecznie,

mam problem dotyczący prawa pracy. Miałam wypadek w pracy i pracodawca próbuje to zatuszować. Powiedziałam, że żądam sporządzenia protokołu powypadkowego. Minął już miesiąc i tego nie zrobił. Mam złamaną nogę i chcę dostać jednorazowe odszkodowanie z ZUS po zakończonym leczeniu. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Jak zmusić pracodawcę do sporządzenia protokołu? Czy pracodawca może mnie zwolnić po powrocie z L4?

Pozdrawiam, Olka

Avatar
Milena88
Poszkodowany

Witaj!

Masz poważne obrażenia, więc odszkodowanie pozwoliłoby na pokrycie kosztów i rekompensatę za ból i cierpienie. Powinnaś walczyć o uznanie wypadku przy pracy, bo nie dość, że będziesz mogła starać się o odszkodowanie z ZUS, dostaniesz 100% należności na L4 a nie 80% jak w zwykłych przypadkach a dodatkowo jeśli pracodawca zaniedbał procedury BHP i dlatego doszło do wypadku przy pracy, to będziesz mogła dodatkowo starać się o odszkodowanie uzupełniające z OC pracodawcy.

Jeśli pracodawca robi problemy, to powinnaś zgłosić się do Inspekcji Pracy i złożyć skargę na pracodawcy. Inspekcja przeprowadzi śledztwo i jeśli będą dowody na powstanie wypadku w pracy (oświadczenia Twoje i świadków, nagranie z monitoringu itp.) to zmusi pracodawcę do przygotowania protokołu.

Co do zwolnienia - nie mam pewności, ale wydaje mi się, że po wypadku przy pracy pracodawca nie ma prawa Cię zwolnić na L4 ale może to zrobić jeśli po 3 miesiącach leczenia i L4 trafisz na zasiłek chorobowy.

Trzymam kciuki i pozdrawiam! :)

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać