Dziedziczenie w razie ponownego ożenku rodzica

Avatar
Iza1990
Poszkodowany

Witam serdecznie,

prawo spadkowe jest chyba skomplikowane, bo o mojej sytuacji rozmawiałam z kilkoma osobami i każda mówiła co innego. Mam nadzieję więc, że tu mi ktoś odpowie merytorycznie.

Mój tata jest wdowcem. Ja, siostra i brat po śmierci mamy zrzekliśmy się spadku na korzyść taty, żeby nie miał kłopotów np. ze sprzedażą samochodu itp. Po kilku latach tata ponownie się żeni. Chciałabym się dowiedzieć, jak będzie wyglądała sprawa ewentualnego dziedziczenia po śmierci taty.

Pozdrawiam, Iza

Avatar
Jaro
Poszkodowany

Cześć. Moi znajomi mili podobną sytuację i wygląda to tak:

- w trakcie małżeństwa Twoja macocha nagle nie stanie się właścicielką mieszkania, domu czy samochodu Twojego taty bo 100% majątku należy do niego, ale po jego ewentualnej śmierci będziecie dziedziczyć po równo : 25% żona i po 25% każde z trójki dzieci.

- jeśli jednak w trakcie trwania małżeństwa Twój tata kupi samochód, albo sprzeda mieszkanie i kupi dom to wtedy te nowe nabytki będą wspólnotą małżeńską czyli należącą w 50% do macochy. Wtedy przy ewentualnej śmierci Twojego taty jego żona zachowuje swoje 50% domu czy auta a taty 50% zostanie podzielone na 4 osoby, czyli żonę i dzieci. Więc Macocha dostanie 62,5% majątku a Ty i Twoje rodzeństwo po 12,5%.

Avatar
KrzychuK
Poszkodowany

Witajcie. Radziłbym porozmawiać z Tatą o ewentualnym testamencie. Warto w pewnym wieku zadbać o sprawy majątkowe i je uregulować, tym bardziej jeśli do dziedziczenia oprócz dzieci wchodzi kolejna osoba. Tym bardziej, jeśli wcześniej zrzekliście się z rodzeństwem wszystkiego na korzyść taty, to rozumiem, że nie po to, żeby przejął to ktoś inny.

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać